V preglednici delovnih nalogov so prikazani podatki vseh delovnih nalogov izbranega leta ter izbrane knjige delovnih nalogov. Program omogoča upravljanje z več vzporednimi številčenji (knjigami) delovnih nalogov.
Delovni nalogi so v preglednici delovnih nalogov označeni z različnimi barvami. Pomen barv si lahko ogledamo preko gumba »Legenda«:
Preglednica delovnih nalogov omogoča prikazovanje izbranih statusov delovnih nalogov (razpisani, v izdelavi, zaključeni). V primeru vklopa naknadnega vrednotenja stroškov dela pa še »Za VSD« - delovni nalogi, ki za izdelano količino nimajo prenesenih vseh stroškov dela.
V kolikor je modul VRP povezan z modulom QM lahko v preglednici sortiramo tudi naloge, ki niso bili preneseni v različne vrste kontrolnih nalogov (PPR - kontrolni nalogi prevzema procesa, MFK – kontrolni nalogi medfazne kontrole, KKO – kontrolni nalogi končne kontrole).
Delovni nalog v preglednici lahko dodatno poiščemo tudi preko naslednjih polj:
Preko desnega klika z miško na preglednici delovnih nalogov lahko poleg funkcij, ki so pod preglednico dostopne preko »gumbov« aktiviramo še nekatere dodatne funkcije:
Prijava TS3
Funkcija je aktivna le, če je na nastavitvah programa vklopljena opcija »Prijava DN na TS3«.
Funkcija delovnemu nalogu vklopi/izklopi oznako, da je viden na aplikaciji zajema podatkov na delovnem mestu (TS3).
Prenos MES
Funkcija je aktivna le, če je na knjigi delovnih nalogov izbrana opcija prenašanja nalogov v zunanji MES sistem in ima delovni nalog na katerem se nahajamo vklopljeno opcijo »Prenos v MES«.
Funkcija tvori datoteko s podatki delovnega naloga za zunanji MES sistem. Delovni nalog spremni status (v preglednici se besedilo obarva vijolično). Takega delovnega naloga ne moremo spreminjati.
Stop MES
Funkcije je aktivna le, če je delovni nalog na katerem se nahajamo prenesen v zunanji MES sistem.
Funkcija tvori datoteko s preklicem delovnega naloga za zunanji MES sistem. Delovni nalog spremni status (v preglednici se besedilo vrne nazaj v črno barvo). Takega delovnega naloga ne moremo spreminjati.
Log MES
Funkcija je aktivna le, če je na knjigi delovnih nalogov izbrana opcija prenašanja nalogov v zunanji MES sistem.
Funkcija odpre preglednico dnevnika prenosa datotek izbranega delovnega naloga v MES sistem oziroma s preklici prenosa.
Delovne naloge lahko kopiramo. Kopiranje izvedemo na preglednici delovnih nalogov preko gumba Kopiranje DN (Alt + K). Ob aktiviranju se odpre okno
Vnosni podatki so:
Kopiranje izvedemo z gumbom »Potrdi« (Alt + P).
Pri kopiranju se v kopirani delovni nalog prenesejo ključni podatki izbranega delovnega naloga (kot npr. sestavnica delovnega naloga, tehnologija delovnega naloga,…), Določeni specifični podatki individualnega delovnega naloga, kot sta npr. rok izdelave in datum pričetka izdelave, pa samo, če je tako nastavljeno v nastavitvah knjige delovnih nalogov.
Preko gumba »Nastavitve« lahko nastavimo (predlagane ali privzete vrednosti), ki se pojavijo ob aktiviranju okna obdelave. Dostop do nastavitev obdelave lahko nepooblaščenim operaterjem preprečimo preko aplikacijskega varnostnega sistema.
Gumb je namenjen knjiženju izdaje sestavin in prevzema izdelkov v programu MSP. Gumb je aktiven, če ima izbrani delovni nalog nepoknjiženo izdelano količino izdelkov in je v statusu »v izdelavi«. Ob aktiviranju se odpre naslednje okno:
Ob potrditvi program preračuna količine sestavin potrebnih za izdelavo vnesene izdelane količine izdelka. Preračun se izvede na podlagi materialne sestavnice delovnega naloga. Sestavine se prikažejo v naslednji preglednici:
V tej novi preglednici spreminjamo podatek v stolpcu Količina. Po izbiri gumba »Potrdi« se bodo v predhodno preglednico prenesle samo tiste serije / skladišča, ki so imela vneseno vrednost v stolpcu Količina različno od 0.
V tej novi preglednici se pojavijo vse operacije iz delovnega naloga s privzetimi delovnimi postajami, delovnimi mesti, kooperanti ter časi priprave in izdelave. V okviru operacij delovnega naloga lahko spreminjamo delovna mesta, delovne postaje in kooperante ter dejansko porabljen čas priprave in čas izdelave. Ena operacija se lahko v preglednici pojavlja tudi večkrat (z različnimi delovnimi mesti, postajami ali kooperanti). Novo vrstico v preglednici dodamo tako, da se s smerno tipko (kurzorjem navzdol) pomaknemo navzdol, da nastane nova vrstica. Po izbiri gumba »Potrdi« se bodo dejansko porabljeni časi (na dejanskih delovnih mestih, postajah in kooperantih) shranili v delovnem nalogu in bodo služili za pokalkulacijo delovnega naloga.
V kolikor imamo na nastavitvah programa vključeno opcijo »Spremljanje dela delavcev« se na podlagi funkcije (gumba) knjiženje v MSP prenesejo le podatki za operacije v katerih ni predvideno delo človeka (operacija ne vsebuje delovnega mesta). Podatki o operacijah, ki jih opravlja človek pa se polnijo preko zapisov vnesenih v »Delo delavcev«. Kadar imamo v nastavitvah programa vklopljeno opcijo »Spremljanje dela delavcev« in hkrati tudi »Mešan način vnosa ur« se časi operacij tehnoloških postopkov, ki imajo podatek »Prijava SDD« postavljen na Ne vpisuje skozi to funkcijo.
Postopek knjiženja prejema in/ali izdaje sprožimo z izbiro gumba »Potrdi«.
V primeru, da imamo v nastavitvah knjige delovnih nalogov vklopljeno funkcijo »Prikaz obvestil knjiženja«, se, ko program izdela dokument izdaje v MSP, pojavi naslednje sporočilo:
Ko program izdela dokument prejema v MSP, pojavi naslednje sporočilo:
V primeru, da imamo v nastavitvah knjige delovnih nalogov vklopljeno funkcijo »Tiskanje dokumentov skladiščnega poslovanja«, se po izvedbi knjiženja izdaje/prejema odpre okno z možnostjo izbira vrste izpisa prejemnice in izdajnice. Tiskanje zvedeo preko gumba »Tiskaj«.
Kadar knjižena količina delovnega naloga doseže razpisano in imamo v nastavitvah knjige delovnega naloga ključeo funkcijo »Samodejno zaključi delovni nalog«, se po knjiženju v MSP pojavi naslednje obvestilo:
V kolikor izberemo »Da« se bo delovni nalog zaključil z datumom knjiženja v MSP.
Gumb je namenjen knjiženju izdaje sestavin (brez prevzema izdelkov) v programu MSP. Gumb je aktiven, če je delovni nalog v statusu »razpisan« ali »v izdelavi«. Ob aktiviranju se odpre naslednje okno:
Okno nosi nastavitvene podatke knjiženja izdaje:
Ob potrditvi program preračuna količine sestavin potrebnih za izdelavo razpisane količine izdelka od katere odšteje že izdane količine. Preračun se izvede na podlagi materialne sestavnice delovnega naloga in obstoječih izdajnic za delovni nalog. Sestavine se prikažejo v naslednji preglednici:
V primeru, da imamo v nastavitvah knjige delovnih nalogov vklopljeno funkcijo »Prikaz obvestil knjiženja«, se,
V primeru, da imamo v nastavitvah knjige delovnih nalogov vklopljeno funkcijo »Tiskanje dokumentov skladiščnega poslovanja«, se po izvedbi knjiženja odpre okno z možnostjo izbira vrste izpisa izdajnice. Tiskanje izvedemo preko gumba »Tiskaj«.
Funkcija je namenjena izdelavi (razpisu) delovnih nalogov za vse podrejene sestave izbranega (izdelka) delovnega naloga. Delovni nalogi se izdelajo za vse podrejene sestave po celotni (več nivojski) sestavnici. Razpisana količina podrejeni sestavov se izračuna iz razpisane količine izbranega naloga in drevesne sestave. Iz izbranega delovnega naloga se v podrejene delovne naloge prenesejo ključni podatki izbranega delovnega naloga (št-naročila, naročnik,…), rok izdelave in datum pričetka izdelave pa se izračunata glede na nastavitvene podatke izdelave podrejenih nalogov.
Ob izbiri gumba Izdelava podr. DN se odpre naslednje okno:
Nastavitveni podatki:
Razpis izvedemo z gumbom »Potrdi« (Alt + P).
Funkcija je namenjena spremembi razpisanih količin za vse podrejene delovne naloge izbranega nadrejenega delovnega naloga. Preračun količin podrejenih delovnih nalogov se izvede po enaki »količinski« metodi po kateri so bili prvotno podrejeni delovni nalogi izvedeni. Funkcija je dostopna samo preko desnega klika miške na preglednici delovnih nalogov in se izvaja za nalog na katerem smo se ob kliku mike nahajali.
Funkcijo lahko prožimo le na izhodiščnem delovnem nalogu (delovnem nalogu preko katerega smo dejansko razpisovali podrejene delovne naloge s funkcijo »Izdelava podr. DN«.
Sprememba količin na podrejenih delovnih nalogih se zavede tudi v »log« spremembe na posameznem podrejenem delovnem nalogu (kdo/kdaj je spremembo izvedel).
Funkcija je varovana preko varnostnega sistema »VRP – PREGLEDNICA DELOVNIH NALOGOV, popravek količin podrejenih DN«
Ob aktiviranju se prikažejo v preglednici Podrejeni delovni nalogi izbranemu delovnemu nalogu podrejeni delovni nalogi.
Ob aktiviranju se prikažejo v preglednici Nadrejeni delovni nalogi izbranemu delovnemu nalogu nadrejeni delovni nalogi.
Preko funkcije »Prenos ser.št« lahko serijske številke podrejenega delovnega naloga prenesemo v opombo nadrejenih delovnih nalogov neposredno nadrejenega nivoja. Serijske številke se prenesejo v nizu (»prva«, »druga«, … »zadnja«).
Prenos se izvede samo na tiste nadrejene delovne naloge, ki smo jih v preglednici izbrali (kolona »izbrano«).
Na podlagi izbranih delovnih nalogov lahko izdelamo knjiženje prenosa med skladišči v programu MSP oziroma odpremni nalog za skladišče v programu NDK ali celo naročilo kupca v programu NDK (odvisno od nastavitev programa; vklop funkcije »Prenos sestavin v naročilo kupca« povzroči izdelavo prenosa skozi naročilo kupca, če ta opcija ni vklopljena in se vklopi funkcija »Povezava WMS« povzroči taka nastavitev izdelavo odpremnega naloga, drugače se knjiži prenos MSP). Ta funkcija je namenjena prenosu sestavin iz lastnega skladišča na skladišče kooperanta v okviru kooperantskega delovnega naloga. Na enkrat lahko zajamemo tudi več skladišč. Ob aktiviranju se odpre okno Prenos na kooperacijo:
Pripravo prenosa nadaljujemo preko gumba »Potrdi«:
Okno je razdeljeno na več delov:
Tu so naslednji podatki:
Tu se vnašajo naslednji podatki:
Po izvedbi prenosa nam program odpre naslednje okno:
V kolikor izberemo Da se izpiše protokol knjiženja, ki nam sporoči kateri dokument prenosa med skladišči je program izdelal in kakšne količine smo prenesli:
Ob aktiviranju gumba se prikažejo trenutni podatki o stanju delovnega naloga.
Za delovni nalog se pokaže sklop naslednjih podatkov:
V tem delu prikaza napredovanja delovnega naloga se prikažejo zbirni količinski podatki izdelka delovnega naloga:
Preko gumba »Kartica DN« lahko aktiviramo pregled vsega prometa materialnega skladiščnega poslovanja (prejemi in izdaje) za delovni nalog. Prikaz je identičen prikazu kartice analitike po delovnem nalogu modula MSP.
V tem delu prikaza napredovanja delovnega naloga se prikažejo zbirni časovni podatki delovnega naloga:
Gumb pokaže podatke po posamezni operaciji delovnega naloga. Za vsako operacijo se prikaže potreben čas, prijavljen čas, % opravljenega časa proti predvidenemu, razpisana/izdelana količina, % izdelane količine, status operacije.
V primeru, ko je operacija zaključena in je dejanski čas manjši ali enak razpisanemu, je podatek prijavljen čas v % prikazan v zeleni barvi. Če je operacija zaključena ali v teku, dejanski čas pa večji od predvidenega, se ta podatek prikaže v rdeči barvi. V kolikor je operacij v teku, dejanski čas pa manjši od predvidenega, se podatek prikaže v rumeni barvi.
Legenda statusov je dostopna preko gumba .
V tem delu prikaza napredovanja delovnega naloga se prikažejo zbirni količinski podatki sestavin delovnega naloga:
Gumb pokaže podatke po posamezni sestavini delovnega naloga. Za vsako sestavino se prikaže potrebna količina, že izdana količina, % izdane količine, količina, ki jo je še potrebno izdati (tudi v %), trenutna zaloga, prihod na zalogo in razpoložljivost.
V primeru, da je izdana količina manjša ali enaka od predvidene, je podatek prikazan v zeleni, drugače v rdeči barvi. V kolikor sestavina še ni v celoti izdana, razpoložljivost pa ni zadostna, se podatek o % za izdajo prikaže v rdeči, če pa je količina razpoložljiva v rumeni barvi.
V tem delu prikaza napredovanja delovnega naloga se prikažejo zbirni stroškovni podatki delovnega naloga; planirano, dejansko in razlika:
V kolikor so dejanski stroški večji od planiranih, se podatek prikaže v rdeči, drugače v zeleni barvi.
Gumb pokaže vrednostne podatke delovnega naloga v grafični obliki.
Na podlagi delovnih nalogov lahko tudi izpisujemo nalepke s podatki o izdelkih delovnih nalogov. Nalepke poleg matičnih podatkov izdelkov vsebujejo tudi podatke vezane na delovni nalog in naročilo kupca na katerega se izdelek nanaša. Ob izbiri gumba (ALT+N) se odpre okno Nalepke izdelkov.
Postopek tiskanja nalepk nadaljujemo preko gumba Potrdi (ALT+P). Odpre se preglednica v kateri se nahajajo izdelki izbranih delovnih nalogov:
Na preglednici lahko v zgornjem delu izberemo (poiščemo) Cenovno področje (cenik), če želimo, da se na nalepkah tiskajo tudi cene izdelkov ter Datum cenika (datum za katerega naj se natisne veljavna cena izdelka).
V primeru, da vklopimo opcijo »Ohrani vrstni red vrstic«, bo vrstni red tiskanja nalepk tak, kot je v preglednici, v nasprotnem bo v primeru tiskanja podatkov o seriji artikla razvrstitev po sistemu šifra artikla/serija (naraščajoče).
V sami preglednici lahko v koloni Število nalepk spremenimo število predlaganih nalepk. Če za določen izdelek nalepk ne želimo tiskati lahko v število nalepk vpišemo 0 ali izbrišemo vrstico (gumb Briši zapis ali izbris šifre v polju Artikel).
Po izbira gumba Tiskaj (ALT+T) se odpre okno Nalepke za izdelke z izbiro QRD izpisov tiskanja nalepk.
Po izbiri gumba Izbira (ALT+I) se vrnemo v okno za nastavitev parametrov nalepk, z izbiro gumba Zapri (ALT+Z) se vrnemo na preglednico delovnih nalogov.
Ob izbiri gumba (ALT+L) lahko vstopimo direktno v kalkulacijo izbranega delovnega naloga. Ko kalkulacijo zapremo se vrnemo nazaj na delovni nalog oziroma v preglednico delovnih nalogov (odvisno kje smo ta gumb izbrali).
Več o kalkulacija si preberite v poglavju »Kalkulacije«.
Delovne naloge lahko tudi serijsko knjižimo (hkratno knjiženje porabe materiala in/ali prevzema izdelkov za več delovnih nalogov skupaj) v materialno skladiščno poslovanje. Ob izbiri gumba (ALT+S) se odpre okno Serijsko knjiženje delovnih nalogov:
Postopek nadaljujemo preko gumba Naredi (ALT+N).
Knjiženje izvede naslednje:
Po končanem knjiženju se izpišeta protokol knjiženja in lista napak.
Na protokolu knjiženja so za posamezen delovni nalog navedeni prejem in izdaje, ki jih program tvori ter datum knjiženja.
Na listi napak pa so za posamezen delovni nalog navedene tiste sestavine, ki jih ni bilo dovolj na zalogi in jih program ni mogel izdati (navedena sta potrebna količina, količina zaloge in manjko). Te sestavine je potrebno kasneje ročno izdati v materialnem skladiščnem poslovanju, najbolje na obstoječe dokumente izdaje, ki so bile izdelane za posamezni delovni nalog. Tako bodo te sestavine zajete v pokalkulaciji delovnega naloga ali morebitnem naknadnem preračunu proizvodnih cen. Če boste delali nove dokumente izdaje, potem je potrebno za vsak delovni nalog narediti svoj dokument izdaje, ki mora biti v polju »Delovni nalog« (zavihek Splošno dokumenta izdaje) povezan z ustreznim delovnim nalogom:
Povezavo najlažje naredimo tako, da delovni nalog izberemo iz preglednice delovnih nalogov do katere pridemo preko gumba .
Gumb vzorčenje (Alt+V) je aktiven samo v preglednici knjig delovnih nalogov, ki imajo nastavitev za vzorčenje (glej navodila Delovni nalogi vzorčenja).
Gumb je namenjen samodejnemu kreiranju delovnih nalogov vzorčenja na podlagi izbranega prevzema od dobaviteljev. Iz prevzema dobaviteljev se za vsak artikel, na prevzemu (ki v matičnih podatkih artikla vsebuje nastavitev, da ga je potrebno vzorčiti) nastane svoj delovni nalog vzorčenja.
Po izboru gumba se odpre preglednica prevzemov do dobaviteljev (programa Dobavitelji in kupci). V preglednici so prikazani samo prejemi knjiženi v MSP. NA preglednici lahko izberemo en prevzem in zanj preko gumba »izberi« tvorimo delovne naloge vzorčenja.
Funkcija je namenjena knjiženju prejema izdelkov in izdaje sestavin za delovne naloge za katere podatke o izdelanih in porabljenih količinah smo prejeli iz MES sistema. Funkcija je aktivna samo na knjigi delovnih nalogov, ki ima vklopljeno vrsto MES povezave »T – Tera Pack«. Funkcijo se lahko dodatno varuje preko varnostnega sistema »VRP – PREGLEDNICA DELOVIH NALOGOV, Knjiženje MES«.
Po zagonu funkcije, se najprej odpre preglednica, ki nam pokaže za katere delovne naloge smo prejeli XML datoteke (mapo v katero MES sistem odlaga datoteke moramo določiti v nastavitvah knjige delovnih nalogov)
V preglednici so vidni naslednji podatki:
V primeru, da so v preglednici zapisi z izpolnjeno kolono »Napaka«, se zapisi za te delovne naloge ne bodo knjižili!
Knjiženje zvedemo preko gumba »Knjiži«. Za zapise z akcijo »Izdelano« se bo za delovni nalog knjižil prejem izdelka in izdaja sestavin ter delovni nalog se bo zaključil. Za zapise z akcijo »Preklicano« se bo samo zaključil delovni nalog. Knjiženje prejam in izdaje poteka po enakih pravilih, kot bi se izvajalo s funkcijo »Serijskega knjiženja«; torej so vrste prometa prejema in izdaje določene na knjigi delovnega naloga skladišča sestavin in izdelka pa v delovnem nalogu samem. V primeru, da določene sestavine ni dovolj na zalogi, nas o tem program obvesti ob knjiženju z listo napak. Po izvedenemu knjiženju se izpiše tudi protokol knjiženja, ki nas obvesti katere prejeme in izdaje je sistem poknjižil.
Funkcija je namenjena spremembi datumov roka izdelave in pričetka izdelave podrejenih delovnih nalogov naloga na katerem je funkcija prožena. Funkcija je dostopna samo pewko desnega klika miške na preglednici delovnih nalogov. Funkcijo se lahko dodatno varuje preko varnostnega sistema »VRP – PREGLEDNICA DELOVIH NALOGOV, premik datumov povezanih nalogov«.
Po zagonu funkcije, se odpre nastavitveno okno »premik datumov povezanih nalogov« v katerem se nahajajo naslednji podatki:
Preko gumba »Nastavitve« lahko prednastavimo (predlagamo) izbirne podatke funkcije.
Preko gumba »Pregled podr. DN« lahko preverimo katere podrejene delovne naloge ima izbrani nadrejeni delovni nalog.
Samo funkcijo izvedemo preko gumba »Pordi«.
Funkcija je namenjena knjiženju porabe sestavine preko skupne porabljene količine z delitvijo na več izbranih povezanih delovnih nalogov. Ob tem lahko knjižimo tudi normativno porabo ostalih sestavin izbranih delovnih nalogov in prejem izdelkov na zalogo. Funkcija je dostopna samo preko desnega klika miške na preglednici delovnih nalogov. Funkcijo se lahko dodatno varuje preko varnostnega sistema »VRP – PREGLEDNICA DELOVIH NALOGOV, serijsko knjiženje - delitev«.
Po zagonu funkcije se odpre programsko okno z nazivom »Serijsko knjiženje z delitvijo porabe sestavine«. Okno je razdeljeno na glavo v katero vnesemo podatke o izbrani sestavini, njeni količini in želenemu načinu knjiženja ter vnosno preglednico v katero izbiramo delovne naloge na katere knjižimo porabo sestavine:
Sledi vnosna preglednica v katero dodamo vrstice z izbranimi delovnimi nalogi na katere delimo porabo sestavine. Delovne naloge vpišemo ali izberemo preko kolon knjiga, leto in številka.
Preko gumba »Preračun porabe« razporedimo porabo skupne količine sestavine po posameznih delovnih nalogih (napolnimo kolono »Poraba dejansko«). Količina se razpredi proporcionalno glede na razmerja normativnih porab in izdelanih količin posameznih delovnih nalogov. Podatek v koloni »Poraba dejansko« lahko spreminjamo tudi ročno, a pred knjiženjem se bo izvedla kontrola, da je vsota vseh vrstic v tej koloni enaka skupni količin porabe sestavine, ki smo jo vpisali v glavi okna.
Preko gumba »Knjiži« izvedemo knjiženje porabe sestavine (in ostalih sestavin ter prevzema izdelkov).
Po opravljenem knjiženju nam program prikaže seznam izdelanih dokumentov porabe (in prevzema) ter poda listo napak za sestavine katerih porabe (zaradi premajhne zaloge) ni uspel poknjižiti.
Delovne naloge lahko uvozimo tudi iz datotek. Za to uporabimo čarovnika za uvoz podatkov. Ob kliku na gumb - Čarovnik za uvoz se odpre vnosno okno uvoza delovnih nalogov.
Vanj vnesemo podatke o nastavitvi uvoza (specifikacija) in o datoteki, iz katere uvažamo delovne naloge. Uvoz je narejen s pomočjo standardnega SAOP čarovnika za uvoz podatkov. Izberemo lahko naslednje podatke:
Po izbrani specifikacij in datoteki s pomočjo gumba sprožimo uvoz podatkov iz izbrane datoteke. Uvoženi podatki so prikazani v preglednici.
Prenos delovnih nalogov iz preglednice izvedemo preko gumba Izberi (Alt I) oziroma opustimo preko gumba Opusti (Alt).
Če specifikacija za tip datoteke še ne obstaja jo lahko naredimo in shranimo s pomočjo čarovnika za izdelavo specifikacij uvoza, ki ga zaženemo s pomočjo gumba Dodajanje specifikacij. Pri dodajanju specifikacij moramo določiti vrsto datoteke, mesto in naziv datoteke, ločila med posameznimi podatki (polji) v datoteki, obliko zapisa številk, datumov, decimalnih mest ter potrdimo predlagana polja oziroma sami določimo njihova mesta v vrstici datoteke.
Nad preglednico delovnih nalogov se nahaja tudi funkcija (gumb) »Analiza DN«.
Gre za standardno SAOP OLAP analizo podatkov s katero lahko izvedemo analizo nad zapisi delovnih nalogov (za vsa pretekla leta in tekoče leto).
Izbirni podatki OLAP analize so:
Z gumbom »Tabela« (Alt + T) sprožimo pripravo OLAP analize.
Prikazani podatki
V analizi lahko prikažemo naslednje zbirne podatke (Prikaži seznam polij):
Razvrstitveni podatki
Podatke lahko v analizi razvrstimo v različne kombinacije in odvisnosti po:
Časovno opredeljeno
Analitično (analitike delovnih nalogov)
Tehnologija (tehnološki postopki delovnih nalogov)
Stranke
Izdelki
Do 10 lastnosti po meri delovnih nalogov
Strukturo, kjer proučujemo dimenzije in njene podrejene hierarhije, imenujemo kocka, saj dimenzije spominjajo na kocko iz vsakdanjega življenja. Prednost dimenzionalnega proučevanja je v izbiri kateri koli kombinacije iz vsake dimenzije. To pa pomeni, da ima uporabnik na izbiro izredno veliko število kombinacij in s tem odgovorov na zastavljena vprašanja.
Vsako kombinacijo podatkov je mogoče preko gumba prikazati tudi v grafikonu.
Poleg tega je možno podatke iz preglednice natsiniti in/ali izvoziti MS Excel, seveda, če ga imamo nameščenega.
Trenutno nastavitev prikaza analize je možno shraniti . Prav tako lahko za prtikaz analize uporabljamo že shranjene nastavitve .
Funkcija je namenjena menjavi sestavine v materialnih sestavnicah delovnih nalogov. Funkcija je dosegljiva le z desnim klikom miške na preglednici delovnih nalogov.
Funkcijo je aktivna za vse operaterje/skupine lahko pa se dodatno varuje preko varnostnega sistema »VRP – PREGLEDNICA DELOVIH NALOGOV, Menjava sestavine«.
Po zagonu funkcije, se odpre izborno okno menjave sestavine razdeljeno na dva zavihka:
Zavihek »Izbor nalogov« je namenjen izboru delovnih nalogov na keterih želimo izvesti menjavo sestavine:
Zavihek »Sestavine« je namenjen določitvi sestvine, ki jo želimo menjati na izbranih delovnih nalogih:
Menjavo izvedemo preko gumba »Potrdi«. Poleg menjave sestavine se bo za delovne naloge v katerih se je menjava izvedla posodobila tudi njihova kalkulacija. Menjava sestavin se ne izvede za delovne naloge, ki so zaključeni.
Triki:V kolikor želimo obstoječi količini sestavine umakniti porabo v delovnem nalogu (jo dejansko ne bomo vgradili), potem v polje »stara sestavina« in »nova sestavina« vpišemo šifro obstoječe sestavine in dodelimo »faktor povečanja« enak 0. Tako bo sicer sestavina ostala v sestavnici delovnega naloga, bo pa njena količina v sestavnici enaka 0.
Triki:
V kolikor želimo obstoječi količini sestavine umakniti porabo v delovnem nalogu (jo dejansko ne bomo vgradili), potem v polje »stara sestavina« in »nova sestavina« vpišemo šifro obstoječe sestavine in dodelimo »faktor povečanja« enak 0. Tako bo sicer sestavina ostala v sestavnici delovnega naloga, bo pa njena količina v sestavnici enaka 0.
Ob kliku na gumb- Vnesi zapis (Insert) se odpre okno Delovni nalog.
Tu se vnašajo naslednji podatki:Knjiga – prikaže se knjiga delovnega naloga v kateri izdelujemo nov delovni nalog. Podatka ne moremo spreminjati.
Sklop datumi
Sklop splošno
Sklop naročnik
Sklop kooperacija
Sklop izdelek
Sklop količine
Sklop analitike
Sklop prenos MES
Gumb je aktiven le, če je v nastavitvah okolja vnesen ključ »VRPSERST« z vpisano vrednostjo »LLOSSSSSS_GA«:
Sistem LLOSSSSSS_GA
Aktiviranje gumba (funkcije) »Priprava Ser. Št.« povzroči naslednje:
V polja »Serijska št. od« in »Serijska št. do« se sicer vpišejo samo številke brez predpone LLO, se pa celotne serijske številek s predponami vred še posebej prikažejo:
Gumb je aktiven le, če se za izdelek delovnega naloga spremljajo serije. Ob aktiviranju tega gumba se odpre preglednica preko katere lahko za en delovni nalog (en izdelek) vnesemo različne razpisane (izdelane) serije:
V kolono »Serija« iz šifranta serij izdelka kličemo (izbiramo) serijo. Po izbiri serije se le-ta prenese v preglednico v kateri se pojavi tudi naziv serije. V kolono »Razpisana količina« vnesemo razpisano količino serije, v kolono »Izdelano« pa (v trenutku vnosa izdelanih količin) kakšno količino serije smo izdelali. Po izvedbi knjiženja delovnega naloga v MSP se podatek iz izdelane količine prišteje predhodnemu podatku v koloni »Knjižena količina«, ki predstavlja skupno knjiženo količino te serije.
Preko gumba »Predlog serij« lahko neposredno napolnimo serije izdelka po sistemu skupine predloga, ki se za izdelek nahaja v šifrantu artiklov (Skupina predloga)
Po izboru gumba se odpre okno »Predlog serij izdelka« v katerem se iz izdelka predlaga skupina predloga (ki jo lahko na tem mestu tudi spremenimo) ter iz delovnega naloga podatek skupna količina.
Po potrditvi (gumb »Potrdi«) se iz skupine predloga napolnijo serije artikla pri čemer se za vse serije predlaga enaka količina, tako, da je skupna razpisana količina po serijah enaka razpisani količini izdelka na delovnem nalogu. Predlagane količine po serijah lahko spremenimo.
Potrditev opcije »Uskladi nazive serij« popravi (spremni) nazive serije izdelka delovnega naloga na nazive serij iz predloga.
Preko gumba »Serijske št. lahko neposredno napolnimo serijske številke izdelku delovnega naloga (aktivno v primeru, da ima izdelek v šifrantu artiklov vklopljeno sledenje po serijah in vključeno opcijo serijske številke):
Po izboru gumba se odpre okno v katerem moramo izbrati format številčenja serij (na voljo so formati: N: 1, 2, 3,…; ON: 01, 02, 03,…; 00N: 001, 002, 003,… ter 000N: 0001, 0002, 0003,…) ter potrditi (vpisati) število serijskih številk.
Po potrditvi (gumb »Potrdi«) se napolnijo serijske številke artikla pri čemer se pred samo serijsko številko dodeli še koren serijske številke po sistemu opisanem v poglavju »Gumb priprava serije«.
V kolikor pa na nastavitvah okolja iCentra obstaja ključ »VRPSERIJA« z vpisano vrednostjo 0ZLLTTB(H)XXX, potem se serijske številke sestavijo (dodelijo) na naslednji način:
Preko gumba »Predlog izdelano« je namenjen proporcionalnemu predlogu izdelane količine po posameznih serijah glede na skupno izdelano količino delovnega naloga (vnašamo na zavihku »splošno« delovnega naloga).
Čarovnik za uvoz serij
Serije lahko tudi uvozimo preko čarovnika za uvoz podatkov. Ob kliku na gumb- Čarovnik za uvoz se odpre vnosno okno uvoza serij.
Prenos serij iz preglednice izvedemo preko gumba Izberi (Alt I) oziroma opustimo preko gumba Opusti (Alt).
Če specifikacija za tip datoteke še ne obstaja jo lahko naredimo in shranimo s pomočjo čarovnika za izdelavo specifikacij uvoza, ki ga zaženemo s pomočjo gumbaDodajanje specifikacij. Pri dodajanju specifikacij moramo določiti vrsto datoteke, mesto in naziv datoteke, ločila med posameznimi podatki (polji) v datoteki, obliko zapisa številk, datumov, decimalnih mest ter potrdimo predlagana polja oziroma sami določimo njihova mesta v vrstici datoteke.
Ob uvozu serij se izvede še naslednje:
Gumb je aktiven le, če se za izdelek delovnega naloga spremljajo serije in je v nastavitvah programa aktivirana opcija »Priprava serij« in ima delovni nalog izpolnjen podatek o roku izdelave. Program vsebuje naslednje sisteme priprave serij:
Sistem priprave serij se določi v nastavitvah okolja tako, da vnesete ključ »VRPSERIJA« in ustrezno vrednost ključa (LDDD, XLZZ ali KSL)
Sistem LDDD
Aktiviranje gumba (funkcije) »Priprava serije« povzroči naslednje:
§ V kolikor je vrednost lastnosti »ROK« (ta mora biti številčni podatek!) med 1 in 1000 pomeni ta vrednost število mesecev roka trajanja. Tako se rok trajanja izračuna tako, da se zadnjemu dnevu meseca roka izdelave delovnega naloga doda število mesecev iz lastnosti. Za rok izdelave 15.1.2009 in »ROK« 24 bi torej bil rok trajanja izračunan na 31.1.2011.
§ V kolikor je vrednost lastnosti »ROK« (ta mora biti številčni podatek!) nad 1000 pomeni ta vrednost število dni roka trajanja. Tako se rok trajanja izračuna tako, da se datumu iz roka izdelave delovnega naloga doda število dni iz lastnosti. Za rok izdelave 15.1.2009 in »ROK« 1031 bi torej bil rok trajanja izračunan na 15.2.2009.
V kolikor gumb (funkcijo) izberemo na delovnem nalogu (ki še ni zaključen) in že ima vneseno serijo, se serija izdelka na delovnem nalogu zamenja, stara pa se v šifrantu serij izbriše (vendar le, če na tej seriji še ni bilo prometa).
Sistem XLLZZ
Iz izbrane serije glavne sestavine pa se v serijo izdelka prepišejo še: datum proizvodnje, čistost, ustreznost vzorca ter datum analize.
Sistem KSL
Sistem LLSSSSS
Sistem OSSSSL
§ V kolikor je vrednost lastnosti »ROK« (ta mora biti številčni podatek!) med 1 in 1000 pomeni ta vrednost število mesecev roka trajanja. Tako se rok trajanja izračuna tako, da se zadnjemu dnevu meseca datuma pričetka izdelave delovnega naloga doda število mesecev iz lastnosti. Za datum pričetka izdelave 15.1.2009 in »ROK« 24 bi torej bil rok trajanja izračunan na 31.1.2011.
§ V kolikor je vrednost lastnosti »ROK« (ta mora biti številčni podatek!) nad 1000 pomeni ta vrednost število dni roka trajanja. Tako se rok trajanja izračuna tako, da se datumu iz pričetka izdelave delovnega naloga doda število dni iz lastnosti. Za datum pričetka izdelave 15.1.2009 in »ROK« 1031 bi torej bil rok trajanja izračunan na 15.2.2009.
Sistem GLSES
Sistem OZZZZMMLL
Sistem LLOSSSS
Sistem UNILEVER
Sistem ne deluje kot osnovni sistem (določen preko spremenljivk okolja) ampak kot dodaten sistem vezan na stranko naročnika delovnega naloga (nastavljivo na nastavitvah programa VRP).
§ 'serija' je privzeti saop serija iz sistema določenega v nastavitvah okolja
§ 0 fiksno besedilo številka '0'
§ 'linija' = oznaka linije nastavljena v nastavitvah knjige delovnega naloga »za stranke«
§ 'obrat' = oznaka obrata nastavljena v nastavitvah knjige delovnega naloga »za stranke«
§ se vpiše nova šifra serije (enak sistem kot je opisano za serijo na delovnem nalogu)
§ naziv serije = po privzeti saop serija iz sistema določenega v nastavitvah okolja
§ izračuna se tudi rok trajanja po privzeti saop serija iz sistema določenega v nastavitvah okolja
§ če predhodno vpisana serija izdelka na delovnem nalogu (če jeobstajala) še nima prometa v MSPju potem se v šifrantu serij izbriše zapis za predhodno serijo.
Sistem MARS
§ C zadnja cifra letnice iz datuma roka izdelave delovnega naloga
§ TT številka koledarskega tedna iz datuma roka izdelave delovnega naloga
§ D dan v tednu (ponedeljek = A, torek = B,… nedelja = G) iz datuma roka izdelave delovnega naloga
§ 9 fiksno besedilo številka '9'
Sistem BOFROST
§ L fiksno besedilo številka 'L'
Sistem OSSSSMMLLXX
Gumb je aktiven le, če je na knjigi delovnih nalogov (zavihek »Ostale nastavitve«) vklopljena opcija »Projektni DN (več izdelkov«. Ob aktiviranju tega gumba se odpre preglednica preko katere lahko za en delovni nalog vnesemo različne izdelke (in njihove serije):
Na vrsticah v kolono »Izdelek« vpišemo (poiščemo) šifro izdelka. V kolikor se izdelku vodijo zaloge po serijah, potem je potrebno v kolono »Serija« vpisati tudi šifro serije, ki jo bomo proizvedli. V kolono »Razpisano« vpišemo razpisano količino izdelka, v kolono »Izdelano« pa (v trenutku vnosa izdelanih količin) kakšno količino izdelka smo izdelali. Po izvedbi knjiženja delovnega naloga v MSP se podatek iz izdelane količine prišteje predhodnemu podatku v koloni »Knjižena količina«, ki predstavlja skupno knjiženo količino izdelka.
Sestavnica (materialna in tehnološka) delovnega naloga ni določena z izdelki vpisanimi v preglednico izdelkov temveč še vedno z izdelkom (in tehnološkim postopkom) vpisanem na zavihku »splošno« delovnega naloga!
Ob knjiženju delovnega naloga »Knjiženje v MSP« se na zalogo ne bo prevzel izdelek definiran na zavihu splošno, temveč izdelki vpisani v preglednici izdelkov. Cena izdelkov ne bo definira s (po)kalkulacijo delovnega naloga temveč s cenikom cene izdelka, ki je določen na knjigi delovnega naloga.
Nad preglednico je opcija »Razvrsti po šifri izdelka«. V kolikor je vklopljena, se izdelki v preglednici razvrstijo po šifri. Če preglednico zapustimo s »potrdi«, se razporejen vrstni red izdelkov shrani.
Priprava serij
Funkcija (gumb) vsem izdelkom za katere se vodi zaloga po serijah napolni serij po sistemu določenem v nastavitvah okolja (na enak način, kot enako poimenovan gumb na zavihku »splošno« delovnega naloga).
Ob aktiviranju tega gumba se samo spremeni status delovnega naloga iz »Razpisan« v »V izdelavi«. Program preveri ali obstaja podatek Datum začetka izdelave.
Če podatka ni se pojavi naslednje opozorilo:
Če podatek obstaja nas program vpraša:
Spremembo statusa potrdimo z Da.
Ob aktiviranju tega gumba se samo spremeni status delovnega naloga iz »Razpisan« ali »V izdelavi« v »Zaprt«. Če obstaja izdelana in nepoknjižena količina se pojavi opozorilo
Delovni nalog moramo (kadar je zaključen) zaključiti s pomočjo te funkcije. Kot datum zaključka se predlaga sistemski datum, če želimo datum zaključka izbrati drugačen, to lahko naredimo preko gumba »Datum«.
Gumb je aktiven, če ima izbrani delovni nalog nepoknjiženo količino izdelkov. Opis je isti kot za gumb »Knjiženje v MSP« na preglednici delovnih nalogov.
Funkcija je namenjena prenosu določenih podatkov delovnega naloga na druge delovne naloge, katerih izdelki imajo enako povezano šifro artikla ter imajo ti delovni nalogi enako vsebino polja »naročilo«.
Po zagonu funkcije se odpre obvestilo:
Gumb »potrdi« izvede prenos podatkov.
V kolikor je izbrana tudi opcija »izračun serijskih št.« potem funkcija zahteva vnos začtne serijke številke. Na podlagi skupne razpisane količine na povezanih delovnih nalogih funkcija sama izračuna razpon serijskih številk in na vse povezane delovne naloge vpiše eanko začetno in enako končno serijsko številko.
Preko gumba »Nastavitve« pa lahko nastavimo kateri podatki se bodo prenašali:
Funkcijo prenosa na povezano lahko operatreju/skupini onemogočimo preko varnostnega sistema. Ravno tako lahko onemogočimo gumb »nastavitve«.
Gumb je aktiven, če obstaja povezava modula VRP z modulom QM. Aktiviranje gumba (funkcije) odpre opcije prenosa delovnega naloga na različne vrste kontrolnih nalogov:
Po izbiri vrste kontrolnih nalogov se izvede prenos (formiranje) delovnega naloga na kontrolni nalog modula QM. Pred tem se izvedejo določene kontrole in ustrezna obvestila (v kolikor pogoji za prenos niso izpolnjeni se pojavijo obvestila napak, drugače pa se pojavi obvestilo, da je bil kontrolni nalog formiran).
Za operaterja so posamezne opcije kreiranj kontrolnih nalogov aktivne le, če ima urejen varnostni sistem. VRP – Delovni nalogi, prenos na prevzem procesa; za aktivacijo prevzema procesa. VRP – Delovni nalogi, prenos na medfazno kontrolo; za aktivacijo medfazne kontrole. VRP – Delovni nalogi, prenos na končno kontrolo; za aktivacijo končne kontrole.
Gumb je aktiven, če obstaja povezava modula VRP z modulom QM. Aktiviranje gumba (funkcije) odpre opcije pregleda kontrolnih nalogov povezanih z delovnim nalogom:
Po izbiri vrste kontrolnih nalogov se prikaže preglednica, ki prikazuje kontrolne naloge (in njihove podatke, statuse) s katerimi (oziroma v katere) je bil prenesen delovni nalog.
Gumb je aktiven, če je delovni nalog zaključen in ima operater ustrezna varnostna pooblastila (enaka, kot za pripomoček zaklepanje / odklepanje delovnega naloga). Gumb delovni nalog odklene (vrne v predhodni status).
Gumb »obnovi cene« se nahaja na zavihku »Tehnološka sestavnica«. V kolikor ga zaženemo, se za vse kooperantske operacije delovnega naloga, ki imajo operacijo povezano z »artiklom«, obnovijo (posodobijo) cene storitve kooperacije. Cene se dodelijo iz nabavnega cenika stranke kooperanta oziroma splošnega cenika kooperacije; vezano na datum pričetka izdelave oziroma datum delovnega naloga.
Na tem zavihku se prikaže neposredna sestavnica izdelka delovnega naloga.
Po vnosu šifre izdelka in količine izdelka v zavihku »Splošno« program avtomatsko formira materialno sestavnico za izbrani izdelek, glede na vnesene podatke v šifrantih.
Priponka
Vsakemu izdelku lahko pripnemo dodatno priponko (dokument, risbo,…), ki se nahaja kjer koli na računalniku oziroma računalniškem omrežju (nismo omejeni na SAOP dokumentacijski sistem artikla).
Ob izbiri gumba Izberi dokument se aktivira standardni »Windows« raziskovalec preko katerega lahko izberemo (pripnemo) poljuben dokument. V kolikor izbiramo dokument, ki se nahaja v mapi dodeljeni v skupno rabo, se pot do tega dokumenta zapiše z dolgim imenom računalnika (da do istega dokumenta lahko dostopamo tudi z drugih delovnih postaj). V kolikor pa se izbrani dokument ne nahaja v mapi, ki je dana v skupno rabo, se v pot zapiše ime diska na katerem se datoteka nahaja. Priponka se ob kreiranju novega delovnega naloga predlaga iz (standardne) materialne sestavnice izdelka.
Z gumbom Odpni priponko lahko priponko odpnemo. Z gumbom Odpri dokument pa priponko odpremo (pogledamo).
Slika
V naslovni vrstici se nahaja tudi gumb »Slika« . Ob izbiri tega gumba se prikaže slika izdelka. Odpre se priponka izdelka shranjena v šifrantu artiklov pod zaznamkom s šifro »SVRP«:
Kopiranje sestavnice
Sestavnico delovnega naloga lahko tudi prekopiramo v standardno sestavnico izdelka preko gumba .
Program najprej preveri ali izdelek že ima sestavnico. Če jo ima, se pojavi naslednje obvestilo:
Ob potrditvi (»Da«) se obstoječa sestavnica izdelka izbriše in nadomesti s sestavnico iz delovnega naloga.
Po končanem kopiranju se pojavi obvestilo o uspešnem kopiranju sestavnice:
Funkcijo lahko z varnostnim sistemom operaterju ali skupini operaterjev tudi omejimo (prepovemo).
Program omogoča spreminjanje (standardne) materialne sestavnice za izbran delovni nalog. Spremembe sestavnice se nanašajo samo za izbran delovni nalog (in ne tudi za standardno sestavnico).
Vnos nove sestavine
Ob kliku na gumb- Vnesi zapis (Insert) se odpre okno Sestava.
V okno se vnaša naslednje podatke:
V naslovni vrstici se nahaja tudi gumb »Slika«. Ob izbiri tega gumba se prikaže slika sestavine. Odpre se priponka sestavine shranjena v šifrantu artiklov pod zaznamkom s šifro »SVRP«:
Po potrditvi nove sestave najprej program preveri ali se ne bo sestavnica med samo zapletla (da ni isti artikel sam sebi sestav). V tem primeru se pojavi naslednje opozorilo:
Ob izbiri gumba- Preračun dimenzije (F6). Se odpre okno z možnostjo vnosa podatkov o količini enot sestavine, dolžini (v milimetrih), širini (v milimetrih) ter pretvornikom dimenzijske količine v količine enote mere po kateri se vodi zaloga
Z izbiro gumba Izračunaj (ALT+I, F6), se izvede preračun dimenzij v mersko enoto sestavine po enačbi:
Količina x Dolžina/1000 x Širina/1000 x Pretvornik
Izračunana količina se prenese v polje »Količina« na vnosnem oknu sestavine materialne sestavnice.
Ob izbiri gumba - Alternative se odpre okno s preglednico alternativnih artiklov, ki v sestavnici lahko enakovredno zamenjajo osnovno sestavino.
Vrstni red (zaporedne številke) alternativ lahko urejamo preko gumba. V kolikor je vrstica alternative prikazan v modri barvi, pomeni, da je alternativa fantomski sestav
Preko ukaza »Zamenjaj« izbrano alternativo v preglednici alternativ zamenjamo z osnovno sestavino. V kolikor je bila izbrana alternativa fantomski sklop, potem se originalna sestavina nadomesti s sestavinami fantomskega sestava (v tem primeru je zamenjava nepovratna; sestavin fantomskega sestava ne moremo več povrniti nazaj na originalno sestavino).
Gumb Serije
Ob izbiri gumba - serije se odpre okno s preglednico v katero lahko navedemo katere serije sestavine naj se na delovnem nalogu porabijo. Če bomo določili serije sestavine na delovnem nalogu, potem pri knjiženju delovnega naloga v MSP (ali knjiženju izdaje sestavin) ne bo možno prijaviti drugih serij sestavine, kot so bile določene na nalogu. Podatki v preglednici so:
Sestavine spreminjamo tako, da najprej v preglednici Sestava izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Popravi zapis (Enter). Odpre se okno s podatki o izbrani sestavini.
Sestavine brišemo tako, da najprej v preglednici Sestava označimo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Briši zapis (Delete). Odpre se okno Potrdi.
Z »Da« izbrišemo sestavino.
Ob aktiviranju tega gumba se odpre okno Razvrščanje sestava. Funkcija je namenjena spremembi zaporedja sestavin v materialni sestavnici delovnega naloga:
V preglednici izberemo želeno sestavino, ter jo z gumboma Gor in Dol postavimo na določeno pozicijo.
Ob kliku na gumb- Čarovnik za uvoz se odpre vnosno okno uvoza sestavin v sestavnico delovnega naloga.
Vanj vnesemo podatke o nastavitvi uvoza (specifikacija) in o datoteki, iz katere uvažamo sestavnico. Uvoz je narejen s pomočjo standardnega SAOP čarovnika za uvoz podatkov. Izberemo lahko naslednja podatka:
Po izbrani specifikacij in datoteki s pomočjo gumbasprožimo uvoz podatkov iz izbrane datoteke. Uvoženi podatki so prikazani v preglednici.
Prenos sestavnice iz preglednice v delovni nalog izvedemo preko gumba Izberi (Alt I) oziroma opustimo preko gumba Opusti (Alt).
Program omogoča tudi uporabo navideznih (fantomskih) sklopov. V primeru, kadar izdelek delovnega naloga vsebuje tudi fantomski sklop (sestavino) se v materialni sestavnici delovnega naloga namesto fantomskega sklopa pojavijo njegove sestavine. Te sestavine se po barvi ločijo od neposrednih sestavin izdelka (označene so z modro barvo). Ravno tako se na izpisu delovnega naloga jasno prikažejo fantomski sklopi in njihove sestavine.
Fantomskim sklopom ne moremo dodeliti tehnološkega postopka. Ravno tako za izdelavo fantomskega sklopa ne moremo razpisati (odpreti) delovnega naloga (fantomski sklop ne more predstavljati izdelka delovnega naloga).
V šifrantu artiklov se na zavihku »Lastnosti« nahaja podatek »fantom«. V kolikor ta podatek označimo (ü) se bo artikel obnašal kot fantomski sklop.
Za fantomske sklope se njegovo materialno sestavnico izdela na enak način kot za vse ostale polizdelke/izdelke:
Seveda mora tudi fantomski sklop nastopati kot sestavina svojemu nadrejenemu identu v njegovi materialni sestavnici; npr.:
Kadar odpremo delovni nalog za izdelek v katerem se nahajajo fantomski sklopi, se fantomski sklopi v sami materialni sestavnici ne prikažejo kot vrstica sestavine ampak se v delovnem nalogu prikažejo le sestavine fantomskega sklopa. Te sestavine so obarvane z modro barvo in imajo naveden podatek kateremu fantomskemu sklopu pripadajo ter kakšna je njihova količina v eni enoti fantomskega sklopa.
Pri tiskanju delovnega naloga (ali materialne liste) se v izpisu zaradi boljše preglednosti prikaže tudi fantomski sklop.
Po vnosu šifre tehnološkega postopka na zavihku »Splošno« program formira tehnološko sestavnico izdelka.
Na tem zavihku se prikažejo operacije tehnološkega postopka, ki so potrebne za izdelavo izdelka. Tehnološko sestavnico (operacije) lahko na izbranem delovnem nalogu tudi spreminjamo. Spremembe so vezane na delovni nalog in ne na standardni tehnološki postopek. Pod preglednico operacij so prikazani še skupni časovni podatki:
Vnos nove operacije
Ob kliku na gumb- Vnesi zapis (Insert) se odpre okno Operacije.
Sklop operacija
Sklop podrobnosti
Sklop čas in količine
Ob kliku na gumb- Orodja se odpre preglednica Orodja kamor vpišemo orodja, ki pripadajo operaciji tehnološkega postopka.
Orodje v preglednico dodamo s klikom na gumb- Vnesi zapis (Insert) oziroma urejamo obstoječe podatke tako, da v preglednici izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Popravi zapis (Enter). Odpre se okno s podatki o izbranem orodju.
Operacije spreminjamo tako, da najprej v preglednici Operacije izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Popravi zapis (Enter). Odpre se okno s podatki o izbrani operaciji.
Operacije brišemo tako, da najprej v preglednici Operacije izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Briši zapis (Delete). Odpre se okno Potrdi.
Z »Da« izbrišemo operacijo.
Ob aktiviranju tega gumba se odpre okno Razvrščanje operacij.
Tu izberemo določeno operacijo, ter jo z gumboma Gor in Dol postavimo na določeno pozicijo.
Določimo lahko do 5 skladišč materiala iz katerih se bo vršila poraba sestavin. Poraba se vrši po prioriteti, najprej iz prvega navedenega skladišča, v kolikor tam ni dovolj zaloge potem iz naslednjega skladišča,… Skladišča se predlagajo iz nastavitev knjige delovnega naloga. Skladišča lahko spreminjamo.
Določimo tudi skladišče izdelkov v katerega se bo vršil prejem izdelka, ki ga po delovnem nalogu izdelujemo.
Zavihek vsebuje vnoso preglednico preko katere laho delovnemu nalogu dodelimo dodatne lastnosti. Novemu delovnemu nalogu (ne glede na postopek odpiranja) se dodatne lastnosti in njihove vrednosti dodelijo iz knjige delovnih nalogov.
Dodatne lastnosti izbiramo/dodajamo iz/v skupni šifrant dodatnih lastnosti. Dodatne lastnosti lahko na delovnem nalogu urejamo (dodajamo, briššemo, vpisujemo in spreminjamo vrednosti) dokler delovni nalog ni zaključen.
Na zavihku Opisi se nahajata opis iz glave opis iz končnice delovnega naloga.
Na tem zavihku lahko izberemo do tri dokumente vezane na:
Na zavihku se nahaja tudi gumb (funkcija) »E-Pošta« namenjena pošiljanju priponk delovnega naloga po elektronski pošti na elektronski naslov stika kupca ali kooperanta. Po aktiviranju funkcije se odpre okno nastavitev pošiljanja dokumentov delovnega naloga:
Po potrditvi nastavitev pošiljanja se odpre privzeti program za pošiljanje elektronske pošte s predlaganim elektronskim naslovom in priloženimi dokumenti.
Na zavihku Veze so vidni dokumenti na katere se nanaša delovni nalog (npr. naročilo kupca, plan proizvodnje) ali dokumenti v katere je bil delovni nalog prenesen (npr. kontrolni nalogi potrditve procesa, medfazne kontrole, končne kontrole).
V preglednici so kolone preko katerih za posamezno vez lahko razberemo kaj je dokument s katerim je nalog povezan, kdaj je veza nastala in kdo jo je ustvaril, kakšna je količina iz veze ter tudi komentar veze (če je bil komentar pri izdelavi veze vpisan oziroma je bil vnos komentarja omogočen).Veze se v zavihek vpisujejo samodejno ob določenih aktivnostih (npr. prenosu naročil kupcev v delovne naloge, prenosu delovnih nalogov v kontrolne naloge,…). Veze (samo na naročila kupcev) pa lahko dodajamo tudi ročno preko gumba »Vnesi zapis«. Ročno dodane veze lahko tudi brišemo preko gumba »Briši zapis«. Oba gumba lahko onemogočimo preko varnostnega sistema. V primeru, da delovni nalog še ni povezan z naročilom kupca (in je polje »naročilo« prazno, se po vzpostavitvi ročne povezave napolni tudi polje »naročilo«.
Izdelan je poseben sistem delovnih nalogov vzorčenja. S temi delovnimi nalogi lahko uporabnik spremlja (upravlja) laboratorijsko analizo vhodnih surovin (ali lastnih izdelkov). Vzorčena surovina/izdelek ima v materialni sestavnici navedeno lastno količino, ki se jo (up)orabi pri vzorčenju ter ostalie laboratorijsko analizne materiale. Po končani analizi uporabnik označi ali je vzorčena serija izdelka/surovine ustrezna ali neustrezna. Ob »knjiženju v MSP« program za delovni nalog najprej izdela porabo vzorčene količine sestavine/izdelka ter ostalega laboratorijskega materiala, preostanek zaloge vzorčene surovine/izdelka vzorčene serije pa prenese na skladišče ustreznik (oziroma neustreznih) surovin/izdelkov. Za ustrezno delovanje sistema vzorčenja je potrebno:
Podatke iz delovnih nalogov lahko natisnemo na tiskalniku. Ob kliku na gumb- Tiskanje (Ctrl P) . Odpre se meni, kjer lahko izbiramo med tiskanjem: Delovnih nalogov, Pregleda delovnih nalogov in Delovnih nalogov za kooperante.
Opcija je namenjena izpisu delovne dokumentacije. Ob tej izbiri se odpre okno, kjer podamo podrobnosti za želeni izpis.
Po vnosu želenih podatkov se odpre preglednica z različnimi izpisi delovnih nalogov. Standardno lahko izpišemo:
V primeru vklopa opcije »združen tisk« pa:
Opcija je namenjena izpisu pregleda nad stanjem delovnih nalogov. Ob tej izbiri se odpre okno, kjer podamo podrobnosti za želeni izpis.
Po vnosu želenih podatkov se odpre preglednica z izpisi pregledov delovnih nalogov.
Na voljo imamo dva standardna izpisa:
Opcija je namenjena izpisu kooperantskih delovnih nalogov. Ob tej izbiri se odpre okno, kjer podamo podrobnosti za želeni izpis.
Po vnosu želenih podatkov se odpre preglednica z možnimi izpisi kooperantskih delovnih nalogov. Primer standardnega izpisa:
Funkcija omogoča posamično tiskanje delovnih nalogov. Ob aktiviranju se odpre okno s QRD izpisi delovnih nalogov:
V primeru, da nalog tsikamo prič, nas program vpraša ali želimo spremniti status tiskanja delovnega naloga v »Natisnjeno«. V primeru, da tiskamo že natsinjen delovni nalog, nas program vpraša ali želimo delovni nalog ponovno stikati.
Opozaranje na tiskanje že nastinjenega delovnega naloga lahko izklopimo. Desni klik z miško na gumbu »Tiskanje«
aktivira okno preko katerega lahko vklopimo/izklopimo opozarjanje.
Delovanje funkcije je odvisno od nastavitev na knjigi delovnih nalogov (zavihek »Tiskanje«).
Hitro tiskanje
Funkcija je namenjena hkratnemu tiskanju različnih vrst izpisov delovnih nalogov in nalepk delovnih nalogov za izbran delovni nalog na preglednici preko enega ali več tiskalnikov. Tiskanje dokumentacije se sproži ob kliku na gumb (Ctrl O) .
Nastavitve tiskanja dokumentacije se izvede na šifrantu operaterjev na funkciji . V kolikor so nastavitve narejene na preglednici operaterjev, potem veljajo za vse operaterje, v kolikor pa so narejene znotraj operaterja, potem veljajo samo za tega operaterja. Tipi izpisa, ki jih nastavljamo za tiskanje v funkciji »Dokumentacija« so »VRP – Delovni nalogi nalepke« in »VRP – Delovni nalogi proizvodna dokumentacija«:
Število izvodov posameznega izpisa tipa »VRP – Delovni nalogi proizvodna dokumentacija« je določeno na samem QRD obrazcu (izjema so izpisi, ki se v nazivu izpisa končajo z »_X«; za te izpise se natisne toliko izvodov kot je razpisana količina delovnega naloga; glej sliko spodaj). Število nalepk, ki se bo tiskalo s funkcijo »Dokumentacija« pa je določeno na nastavitvah program, zavihek »Hitro tiskanje«.
Priloge
Funkcija je namenjena hkratnemu tiskanju delovnega naloga in prilog delovnega naloga (tiskajo se samo priloge tipa pdf).
Po aktiviranju funkcije se najprej odpre nastavitveno okno izbire prilog (če je ta opcija vklopljena na nastavitvah knjige delovnih nalogov). V oknu označimo katere priloge delovnega naloga želimo tiskati:
Sledi izbor qrd obrazca za izpis delovnega naloga.
Hitro tiskanje in priloge
V tem primeru združimo obe prej opisani funkciji.
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta
BLOG: Kaj pravi zakon glede izplačila poslovne uspešnosti?
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025