Ob vstopu v modul Knjiga prejetih računov se nam odpre prenovljena preglednica s prejetimi računi. Preglednica je omejena na tekoče poslovno Leto in na zadnje uporabljeno Knjigo dokumentov. Nad preglednico se nahajajo gumbi, s katerimi lahko podatke poljubno tudi filtriramo. Oglejmo si pomen posameznih filtrov in gumbov.
Za prikaz večjega števila računov v preglednici, si pomagamo s spustnim seznamom za izbiro Št. prikazov, ki omogoča izbiro 50, 100, 200, 500 ali Vseh zapisov. S klikom na gumba plus ali minus lahko število prikazanih zadetkov v preglednici povečamo oz. zmanjšamo za en zapis.
Pod osnovnimi filtri se nahajajo gumbi za masovno delo z računi.
Račune lahko filtriramo glede na:
Status usklajenosti najdemo tudi v sami preglednici. Računi, ki so obdelani v celoti, nimajo nerazporejenega zneska oz. Neusklajeni znesek = 0. Neobdelani računi pa še niso razporejeni niti med stroške niti med osnovna sredstva.
Na pripravi za Plačilni promet program preverja, ali so vneseni vsi obvezni elementi za pripravo vsakega posameznega plačilnega naloga. Če kaj manjka, program odpre plačilni nalog, da se dopolni.
Po opravljenem prenosu nam program izpiše seznam uspešno / neuspešno prenesenih nalogov. V primeru neuspešno prenesenega naloga nas program obvesti s kratkim opisom razloga.
Če program za izbrane omejitve ne najde podatkov za prenos, prikaže opozorilo: Za izbrane kriterije ni podatkov!
Desno nad preglednico se nahajajo gumbi za vnos, kopiranje, urejanje in brisanje računov:
Računi v preglednici se nahajajo v vrsticah. Vsak račun ima svojo zaporedno številko, medtem ko se lastnosti računov nahajajo v stolpcih. Računi se v osnovi, znotraj koledarskega leta, številčijo od 1 naprej. Ob vnosu prvega računa lahko uporabnik sam določi prvo številko računa, naprej pa program številči sam.
Stolpca Številka in Status računa, obarvana rahlo rumeno, sta fiksna stolpca preglednice. Teh stolpcev ni možno premikati med bele stolpce, lahko pa ju zamenjamo med sabo. Ko se premikamo po preglednici levo ali desno, sta nam v pomoč, saj je vedno vidno, kateri številki računa pripadajo podatki v stolpcih.
Vsak račun ima svoj status, ki ima določeno barvo. Iz statusa računa razberemo, kateri je naslednji korak v obdelavi prejetega računa. Statusi so naslednji:
Stolpec preglednice lahko premaknemo z miško tako, da ga primemo z miško za naziv stolpca in ga prenesemo na želeno mesto. Kam bomo stolpec spustili, nam prikazujejo zelene puščice.
Preglednice lahko filtriramo po vsakem stolpcu. Če je stolpec filtriran, se nam prikaže indikator, da je filter vklopljen.
Privzeti filtri za iskanje so postavljeni na začetku polja za iskanje:
.
Večina polj ima privzeti filter za iskanje , kar pomeni, da privzeto iščemo po kriteriju vsebuje (ko v filter vpišemo iskani niz, program prikaže vse zapise, ki vsebujejo iskani niz). Način iskanja lahko tudi spremenimo. S klikom na se nam odpre spustni seznam, iz katerega lahko izbiramo druge načine iskanja, npr.: je enako, ni enako, vsebuje, ne vsebuje,…
Polja z datumi in zneski imajo privzeti matematični operator . Zaradi lastnosti teh polj, je možnost izbire načina filtriranja omejena na:
Preglednico lahko filtriramo po različnih stolpcih. Uporabljeni filtri se prikažejo v sivi vrstici v levem spodnjem kotu. Če filtrov več ne potrebujemo, jih enostavno pobrišemo s klikom na gumbek , ki se nahaja levo spodaj.
Vsak filter lahko še dodatno prilagajamo ob kliku na gumb Prilagodi, ki je desno spodaj. Kriteriji iskanja, ki smo jih že predhodno uporabili na preglednici, se preslikajo v čarovnik za izgradnjo filtra, kjer nadaljujemo z vnosom novih pogojev. Ko filter gradimo, lahko sproti preverjamo rezultat s klikom na gumb Uporabi. V ozadju se nam preglednica osveži glede na dodane pogoje iskanja.
Tako na enostaven način nizamo različne pogoje. Glede na zgoraj izbrani operator lahko izberemo možnost:
Če določen pogoj ne potrebujemo več, ga lahko odstranimo s klikom na tri pikice in izbiro iz menija Odstrani vrstico.
Pri naprednejšem filtriranju lahko uporabimo skupine pogojev. Spodnji primer prikazuje, kako je zgrajen filter, kjer želimo videti račune s statusom Knjiženi in so prejeti v obdobju 1. 5. - 31. 5. ali 1. 6. - 30. 6.
Filter, ki bi ga želeli večkrat uporabiti, lahko ob kliku na tudi shranimo .
Ko filter shranjujemo, ga moramo poimenovati. Filter lahko damo v skupno rabo s sodelavci. Filtre, ki jih bomo uporabljali pogosteje, označimo kot Hitri filter.
Če filter shranimo kot Hitri filter, se nam naslednjič ponuja v izboru prednastavljenih filtrov. Ko ga kasneje ne bomo več potrebovali, ga lahko pobrišemo iz seznama shranjenih filtrov.
Kot že opisano, lahko stolpce v preglednici premikamo z miško levo ali desno. Z enostavnim klikom v naziv stolpca lahko podatke v stolpcu razvrstimo naraščajoče ali padajoče.
V preglednici lahko istočasno razvrščamo podatke po več stolpcih. Najprej razvrstimo en stolpec po želji naraščajoče ali padajoče, nato pridržimo tipko SHIFT, kliknemo v drugi stolpec in ga razvrstimo. Po enakem postopku podatke razvrščamo naprej.
Primer razvrščanja podatkov najprej po stolpcu Datum zapadlosti padajoče in nato še po Znesku računa naraščajoče:
Desni klik na nazivu stolpcev preglednice odpre kontekstni meni za delo s stolpci.
Oglejmo si pomen posameznih izbir:
Če razvrščanja ne potrebujemo več, ga izklopimo z izbiro Počisti razvrščanje v skupino.
V skupino z izborom lahko dodajamo še dodatne podskupine, npr. pregled po strankah glede na status računa.
Z desnim klikom miške kliknemo kjerkoli na preglednici, da se odpre kontekstni meni za delo s podatki, ki se nahajajo v preglednici:
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta
BLOG: Kaj pravi zakon glede izplačila poslovne uspešnosti?
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025