Program se nahaja v meniju Dnevne obdelave/ Plačevanje. Namenjen je avtomatskemu knjiženju plačil v DK.Ob aktiviranju programa se nam odpre okno, kjer so vidni izpiski iz spletne banke ali UJPneta, ki smo jih predhodno uvozili v Plačilnem prometu). Ena vrstica v tabeli predstavlja izpisek enega dne. Na preglednici so izpiski razvrščeni po datumu izpiska padajoče.
Če želimo pogledati plačila v izbranem izpisku, moramo izpisek označiti in klikniti na gumb Pregled izpiska ali dvoklik na vrstico na kar se nam odpre novo okno, kjer so prikazane transakcije izbranega izpiska. V preglednici imamo z oznako 10 prikazana vsa dana plačila, z oznako 20 pa vsa prejeta plačila. Na dnu preglednice vidimo skupen seštevek Obremenitev in Odobritev.
Izpiske poknjižimo v Dvostavnem knjigovodstvu v meniju Dnevne obdelave/ Plačevanje, kjer imamo preglednico z izpiski.
Ena vrstica v tabeli predstavlja izpisek enega dne. Na preglednici so izpiski razvrščeni po datumu izpiska padajoče.Če želimo pogledati, katera plačila so bila plačana v izbranem izpisku, moramo označiti želen izpisek in klikniti na gumb Pregled, na kar se nam odpre novo okno, kjer so prikazane transakcije izbranega izpiska.
V preglednici imamo z oznako 10 prikazana vsa dana plačila, z oznako 20 pa vsa prejeta plačila. Na dnu preglednice vidimo skupen seštevek Obremenitev in Odobritev. Gumb Priprava plačila poišče vse zapise v glavni knjigi, ki imajo v polju Referenca vpisan enak podatek, kot ga nosi izpisek v polju Sklic na številko (odobr.). Vsa plačila, za katera najde ustrezen zapis opremi s kontom stranko in dokumentom. Ostalim zapisom lahko ročno dodamo manjkajoče podatke ali pa jih doknjižimo v posrednem knjiženju, kamor se nam bo pripravljena temeljnica prenesla. Zapise lahko sortiramo tudi po koloni Znesek in Šifra referenta.
Pri povezovanju plačil z odprtimi postavkami program preverja:
Vse zapise, kjer nam program vpiše Opozorilo preverimo in ustrezno popravimo. Ostalim zapisom, za katere program ne dobi ustrezne povezave, lahko ročno dodamo manjkajoče podatke ali pa jih doknjižimo v posrednem knjiženju, kamor se nam bo pripravljena temeljnica prenesla.Vrstico, ki jo bomo ročno dopolnili s kontom, stranko, veznim dokumentom in z ustreznimi analitikami, odpremo s pomočjo ikone popravi zapis ali dvoklikom na vrstico in odpre se nam spodnje okno, kjer postavko opremimo z manjkajočimi podatki. - Ikona nam omogoča pregled kartice stranke ali pregled kartice konta.
Zapiranje več računov z enim plačilom:
S pomočjo gumba poleg polja Dokument, lahko izberemo več dokumentov ki jih želimo zapreti s plačilom. Odpre se nam novo okno, kjer označimo dokumente katere bomo zaprli s plačilom.
V stolpcu V izbiro s preslednico označimo dokumente, katere bomo zapirali. V vrstici nad preglednico imamo podatek o skupnem znesku plačil, ki ga program vzame iz bančnega izpiska, spodaj pod preglednico nam program, sproti ko označujemo račune odšteva razliko med plačilom in izbranimi računi, ter vodi evidenco o zbirnem znesku računov. V kolikor dokument delno zapiramo popravimo znesek v stolpcu Znesek knjiženja. Ko izberemo vse račune kliknemo na gumb Izberi in se vrnemo ponovno v predhodno okno. Program nam v polje dokument zapiše puščice, kar pomeni da imamo s tem plačilom, zaprtih več računov.
Potrdimo še postavko in se vrnemo v preglednico plačil. V preglednici se nam dodajo vrstice z dokumenti, ki smo jih izbirali za zapiranje s plačilom.
Če ponovno odpremo prvotno plačilo, katero ima v polju tri puščice imamo v spodnjem delu okna aktiven Gumb Pregled več dokumentov. Ob kliku na gumb se nam odpre preglednica vseh dokumentov, ki smo jih izbrali v zapiranje.
Če želimo lahko s pomočjo Gumba Briši postavke pobrišemo vrstice in ponovno izberemo dokumente s katerimi želimo zapreti plačilo.
Knjiženje plačil
Ko so vsa plačila opremljena s potrebnimi podatki lahko izpisek poknjižimo. Preden prenesemo vknjižbe v posredno knjiženje lahko polje Dokument izpolnimo. Vsebina v polju se prenese v vse zapise plačil v posrednem knjiženju. V primeru da pustimo polje Dokument prazno, se polje dokument v posrednem knjiženju ne napolni.Ob kliku na Gumb Knjiži, se nam odpre spodnje okno, kjer določimo podatke za knjiženje plačil.
Nastavitve knjiženja:
Promet računa:
Ko so vsi podatki izpolnjeni z Gumbom Knjiži se nam pripravijo vknjižbe v posredno knjiženje, kjer jih lahko še enkrat pregledamo, dopolnimo ali popravimo. Če imamo v nastavitvah programa DK označeno Neposredno knjiženje – obdelave DK nam bo program vknjižbe direktno poknjižil brez prenosa v posredno knjiženje.Če smo polje Dokument na preglednici plačevanja izpolnili se vsebina prenese v vse zapise plačil v posrednem knjiženju.Vpis dokumenta v plačiloV kolikor imamo v Nastavitvah programa / zavihek Knjiženje / izbrano Vpis dokumenta v plačilo, je v plačevanju polje Dokument neaktivno. Pri prenosu plačil v posredno knjiženje pa se v polje Dokument zapiše oznaka dokumenta iz postavke, ki jo zapiramo.
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta
BLOG: Kaj pravi zakon glede izplačila poslovne uspešnosti?
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025