V preglednici delovnih nalogov so prikazani podatki vseh delovnih nalogov izbranega leta ter izbrane knjige delovnih nalogov. Program omogoča upravljanje z več vzporednimi številčenji (knjigami) delovnih nalogov.
Delovni nalogi so v preglednici delovnih nalogov označeni z različnimi barvami. Pomen barv je naslednji:
Preglednica delovnih nalogov preko gumba omogoča prikazovanje izbranih statusov delovnih nalogov.
V primeru da v preglednici izbrišemo leto, se nam prikažejo delovni nalogi izbrane knjige vseh let.
Delovne naloge lahko kopiramo. Kopiranje izvedemo tako, da v preglednici delovnih nalogov najprej poiščemo (označimo s klikom na vrstici z delovnim nalogom) delovni nalog, ki ga želimo kopirati. Nato izberemo gumb Kopiranje DN (Alt + K)
Ob aktiviranju se odpre okno
V polje Knjiga DN vnesemo (izberemo) knjigo delovnih nalogov v katero bomo kopirali izbrani delovni nalog. V polje Leto pa leto v katerega bomo kopirali izbrani delovni nalog. Izberemo lahko tudi kateri sklop podatkov delovnega naloga se bo skopiral. Poleg podatkov na zavihku »splošno« (ti se vedno kopirajo) lahko izbiramo še med podatki zavihkov material, delo, stroji, ostalo in opisi. Kopiranje izvedemo z gumbom »Potrdi« (Alt + P).
Pri kopiranju se v kopirani delovni nalog prenesejo vsi podatki izbranega delovnega naloga (vključno z elementi na zavihkih material in storitve, delo, stroji in ostalo – če so bili v kopiranje vključeni), ne preneseta pa se specifična podatki individualnega delovnega naloga, rok izdelave in izdelana količina izdelka.
Gumb je namenjen knjiženju prejema izdelka delovnega naloga v skladišče materialnega skladiščnega poslovanja. Knjiženje prejema je možno le, če je delovni nalog zaključen in vsebuje izdelek.
Izdelamo lahko dve vrsti prejema:
Ob aktiviranju gumba se odpre naslednje okno:
Ob potrditvi se v materialnem skladiščnem poslovanju izdela dokument prejema izdelka, pojavi se obvestilo, da je prejem uspešno poknjižen:
Po potrditvi (v redu) se dvigne forma za tiskanje prejemnice MSP.
Gumb je namenjen knjiženju izdaje materiala (surovin) porabljenih v delovnem nalogu v skladišče materialnega skladiščnega poslovanja. Knjiženje izdaje je možno le, če je delovni nalog zaključen in na zavihku Material in storitve vsebuje materiale (artikli tipa M, B, E, I, P ali K) z vneseno dejansko porabljeno količino. V izdajo se prenese količina materiala vpisana v koloni dejansko porabljena količina. Cena po kateri se material izda pa je trenutna cena zaloge.
Ob potrditvi se v materialnem skladiščnem poslovanju izdela dokument izdaje. V primeru, kadar je zaloga materiala na izbranem skladišču manjša od dejansko porabljene količine v delovnem nalogu, program izpiše listo napak:
Materiali katerih ni dovolj na zalogi se v izdajo ne knjižijo (pozor: v kolikor je dejanska porabljena količina določenega materiala npr. 10 kos, zaloga tega materiala na izbranem skladišču pa 4 kos, se v izdajo ta material ne knjiži).
V primeru, da liste napak ni bilo se pojavi obvestilo, da je izdaja uspešno poknjižena:
Po izvedenem tiskanju liste napake oziroma po potrditvi sporočila (gumb potrdi) se dvigne forma za tiskanje izdaje MSP.
Delovni nalog se lahko v izdaje knjiži večkrat. To pomeni, da lahko v delovni nalog, ki je že bil knjižen v izdajo (ni pa po njemu že knjižen prejem in ni izstavljen račun) dodajamo nove vrstice z materiali, ki se bodo ob ponovni sprožitvi funkcije knjiženja v MSP poknjižile na nove izdaje. Vsi materiali knjiženi na enkrat bodo knjižni v isto izdajo, ob ponovnem knjiženju (novih vrstic) pa bo nastala nova izdaja.
Gumb je namenjen knjiženju izdanega računa. Knjiženje računa je možno le, če je:
Račun, ki nastane na podlagi delovnega naloga vsebuje štiri vrstice. Vsaka vrstica predstavlja zbirno prodajno vrednost vseh elementov posameznega sklopa delovnega naloga (material in storitve, delo,s troji, ostalo). Količina vrstice je vedno enaka 1, vrednost vrstice pa je enaka prodajni vrednosti posameznega sklopa delovnega naloga. Poleg prodajne vrednosti se na vrstico prenese tudi popust dodeljen posameznemu sklopu delovnega naloga. V odvisnosti od nastavitve priprave računa, se lahko v opisu vrstice pojavi tudi spisek elementov posameznega sklopa z ali brez cen.
Ko se račun izdela se pojavi obvestilo, da je račun uspešno poknjižen:
Ob potrditvi sporočila (gumb potrdi) se dvigne forma tiskanje računa FAK:
Gumb je namenjen izdelavi ponudbe. Izdelava ponudbe je možna le za delovne naloge s statusom »V pripravi«.
Ponudba, ki nastane na podlagi delovnega naloga vsebuje štiri vrstice. Vsaka vrstica predstavlja zbirno prodajno vrednost vseh elementov posameznega sklopa delovnega naloga (material in storitve, delo,s troji, ostalo). Količina vrstice je vedno enaka 1, vrednost vrstice pa je enaka prodajni vrednosti posameznega sklopa delovnega naloga. Poleg prodajne vrednosti se na vrstico prenese tudi popust dodeljen posameznemu sklopu delovnega naloga. V odvisnosti od nastavitve priprave ponudbe, se lahko v opisu vrstice pojavi tudi spisek elementov posameznega sklopa z ali brez cen.
Ko se ponudba izdela se pojavi obvestilo, da je predračun uspešno poknjižen:
Ob potrditvi sporočila (gumb potrdi) se dvigne forma tiskanje predračuna FAK:
Gumb je namenjen fakturiranju delovnega naloga preko gotovinskega računa trgovine na drobno. Gumb je aktiven le, če je:
Izdelala se bo XML datoteka, ki jo lahko uporabnik na gotovinskem računu TDR-ja uvozi v račun. Na račun se bo prenesel naročnik (stranka), rabat (če obstaja) po posameznih zavihkih delovnega naloga pa:
Ko je datoteka izdelana se pojavi naslednje obvestilo:
Gumb je namenjen prenosu delovnega naloga dobavnico (negotovinsko prodajo) trgovine na drobno. Gumb je aktiven le, če je:
Izdelala se bo XML datoteka, ki jo lahko uporabnik na negotovinski prodaji TDR-ja uvozi v dobavnico. Na dobavnici se bo prenesel naročnik (stranka), rabat (če obstaja) po posameznih zavihkih delovnega naloga pa:
Gumb Zbiri prikaže zbirne vrednostne podatke delovnega naloga. Vrednostni podatki se nanašajo na lastno vrednost (strošek izvedbe delovnega naloga) in prodajno vrednost (vrednost, ki se bo pojavila na izdanem računu). Vrednosti so ločeno prikazana po posameznem sklopu delovnega naloga (material in storitve, delo, stroji, ostalo), skupaj (vsi sklopi sešteti skupaj) ter skupaj z davkom:
Iz preglednice delovnih nalogov lahko tiskamo delovne naloge ali račune in predračune v katere so bili delovni nalogi prepisani. Tiskanje izvedemo preko gumba- Tiskanje (Ctrl T). Po izbiri gumba se najprej odpre okno v katerem moramo izbrati vrsto izpisa (delovni nalog, račun, predračun).
Izbira »Delovni nalog« omogoča serijsko tiskanje delovnih nalogov (več nalogov na enkrat). Po izbiri gumba se odpre izbirno okno izpisa:
Po določitvi izbirnih pogojev izpisa se odpre okno za izbiru vrste izpisa. Na voljo imamo tri standardne izpise: delovni nalog predloga, delovni nalog in delovnega nalog kalkulacija.
Izbira gumba »Tiskaj« (Alt+T) nas takoj postavi v okno izbire vrste izpisa delovnega naloga. Natisne se samo delovni nalog, ki smo ga predhodno izbrali (označili) v preglednici delovnih nalogov.
Izpis je namenjen tiskanju predloge delovnega naloga, ki jo delavci vzamejo na delovno mesto (teren) in nanjo dopisujejo dejansko porabljene materiale, uporabljen stroje, porabljene ure dela,…
Izpis je namenjen tiskanju izpolnjenega delovnega naloga, kot npr. priloge računu ali arhivu delovnih nalogov.
Izpis je namenjen tiskanju stroškovne (in prodajne) kalkulacije delovnega naloga.
Delovne naloge lahko pripravimo (prepišemo) napodlagi pogodbe izdelane v SAOP programskem paketu POG (pogodbe).. Prepis izvedemo preko gumba (Alt+O).
Ob aktiviranju se odpre preglednica pogodb
Želeno pogodbo označimo v preglednici in jo v delovni nalog prenesemo z gumbom »Izberi«.
Dobimo naslednje obvestilo:
Iz izbrane pogodbe se v delovni nalog prenesejo naslednji podatki:
Ob kliku na gumb- Vnesi zapis (Insert) se odpre okno Delovni nalog.
Okno je razdeljeno na več delov:
V glavi delovnega naloga se prikazujejo podatki o številki (knjiga, leto, številka) delovnega naloga, stranki ter statusu delovnega naloga.
Prvemu delovnemu nalogu v posameznem letu in knjigi lahko določimo številko. Delovni nalogi, ki mu bodo sledili bodo številko delovnega naloga dobili dodeljeno samodejno (prvo naslednjo).
Tu se vnašajo naslednji podatki:
Datumi
Izdelek
Analitike
Fakturiranje; sklop je aktiven le, če v nastavitvah programa obstaja povezava z modulom FAK
Zavihek je namenjen vnosu planiranih in dejanskih količin porabljenih materialov in storitev.
Zavihek je razdeljen na glavo in preglednico. V glavi vnašamo naslednje podatke:
Preglednica deluje po principu standardnega SAOP vrstičnega vnosa. Podatki, ki se vnašajo v vrstico so:
Obstoječo (označeno) vrstico lahko tudi kopiramo v novo preko gumba (kopiraj zapis).
Preglednica ima tudi gumb Premeči (Alt+E), s katerim lahko spreminjamo vrstni red obstoječih vrstic v preglednici. Po izboru tega gumba se odpre okno Razvrščanje materiala in storitev:
V oknu poiščemo (označimo) vrstico, kateri želimo spremeniti vrstni red in jo preko gumba Gor (ALT+G) oziroma Dol (Alt+D) pomaknemo na želeno mesto.
Vrstice lahko uvažamo tudi preko čarovnika za uvoz podatkov, ki ga aktiviramo z gumbom .
Materiale in storitve lahko v preglednico prikličemo tudi skozi sestavnico izdelka delovnega naloga. To storimo preko gumba: . V preglednico zavihka se dodajo nove vrstice iz sestavnice izdelka (veljavne na datum razpisa delovnega naloga). Napolni se podatek o predvideni količini sestavin. Količina je preračunana na razpisano količino izdelka. V kolikor delovni nalog nima izdelka, ta funkcija ni aktivna. Funkcijo lahko varujemo preko varnostnega sistema.
Pod preglednico se nahaja gumb »osveži cene« preko katerega lahko na izbran datum osvežimo prodajne cene vsem vpisanim materialom in storitvam.
Zavihek je namenjen vnosu planiranih in dejanskih ur opravljenega dela po delavcih.
Preglednica ima tudi gumb Premeči (Alt+E), s katerim lahko spreminjamo vrstni red obstoječih vrstic v preglednici. Po izboru tega gumba se odpre okno Razvrščanje dela:
Nad preglednico se nahaja tudi funkcija »Vnos dela« (CTRL+V). Funkcija omogoča hiter tabelarični vnos dejansko opravljenih ur dela neposredno iz seznama (preglednice) delavcev.
Po zagonu funkcije se odpre preglednica delavcev. Izbor delavcev v preglednici lahko omejimo glede na stroškovno mesto ali nosilec delovnega naloga (stroškovni nosilec (mesto) delovnega naloga = stroškovnemu nosilcu (mestu) zaposlenega – samo v primeru kadar je program saopDN povezan s saopOPZ ali saopKE):
Opravljene ure posameznih delavcev vnesemo v kolono »Delo (ure)«. Podatek »Skupaj (ure)« prikaže vsoto vnesenih ur za dan/delavec na vseh delovnih nalogih. Preko ukaza »Potrdi« vnesene ure prenesemo v preglednico dela na delovni nalog.
Zavihek je namenjen vnosu planiranih in dejanskih ur opravljenega strojnega dela.
Preglednica ima tudi gumb Premeči (Alt+E), s katerim lahko spreminjamo vrstni red obstoječih vrstic v preglednici. Po izboru tega gumba se odpre okno Razvrščanje strojev:
Nad preglednico se nahaja tudi funkcija »Vnos strojev« (CTRL+S). Funkcija omogoča hiter tabelarični vnos dejansko opravljenih ur dela neposredno iz seznama (preglednice) strojev.
Po zagonu funkcije se odpre preglednica strojev. Izbor strojev preglednici lahko omejimo glede na stroškovno mesto ali nosilec delovnega naloga (stroškovni nosilec (mesto) delovnega naloga = stroškovnemu nosilcu (mestu) stroja):
Opravljene ure posameznih strojev vnesemo v kolono »Delo (ure)«. Podatek »Skupaj (ure)« prikaže vsoto vnesenih ur za dan/dstroj na vseh delovnih nalogih. Preko ukaza »Potrdi« vnesene ure prenesemo v preglednico strojev na delovni nalog.
Zavihek je namenjen vnosu povezanih stroškov (npr. kooperanti) pri izvajanju delovnega naloga.
Preglednica ima tudi gumb Premeči (Alt+E), s katerim lahko spreminjamo vrstni red obstoječih vrstic v preglednici. Po izboru tega gumba se odpre okno Razvrščanje ostalih stroškov:
Nad preglednico se nahaja tudi gumb (funkcija) »Prenos iz ND »preko katerega lahko v zavihek ostalo prenesemo izbrane vrstice naročil dobaviteljem. Gumb je aktiven le, če je v nastavitvah programa vzpostavljena povezava z uporabnikom programa NDK (Dobavitelji in kupci).
Funkcija najprej vpraša za »faktor povečanja prodajne vrednosti«:
S tem faktorjem se bodo naročene vrednosti izbranih vrstic naročila (ki bodo vstopile v lastno vrednost) pomnožile in prenesle v prodajno vrednost vrstic na zavihku ostalo.
Sledi izbor naročila dobavitelja:
in v zadnjem koraku izbor vrstic naročila dobavitelja:
Zavihek vsebuje vnoso preglednico preko katere laho delovnemu nalogu dodelimo dodatne lastnosti. Novemu delovnemu nalogu (ne glede na postopek odpiranja) se dodatne lastnosti in njihove vrednosti dodelijo iz knjige delovnih nalogov.
Dodatne lastnosti izbiramo/dodajamo iz/v skupni šifrant dodatnih lastnosti. Dodatne lastnosti lahko na delovnem nalogu urejamo (dodajamo, briššemo, vpisujemo in spreminjamo vrednosti) dokler delovni nalog ni zaključen.
Na zavihku Opisi vnašamo tekst v glavi in nogi delovnega naloga.
Podatke delovnega naloga lahko spreminjamo tako, da najprej v preglednici Delovni nalogi izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Popravi zapis (Enter). Odpre se okno s podatki delovnega naloga.
V odvisnosti od statusa delovnega naloga lahko v delovnem nalogu spreminjamo naslednje podatke:
Delovne naloge brišemo tako, da najprej v preglednici elovnih nalogov označimo izbrani zapis, nato pa kliknemo na gumb - Briši zapis (Delete). Odpre se okno Potrdi.
Svojo odločitev moramo še enkrat potrditi, preden se podatki zbrišejo.
Brišemo lahko samo delovne naloge s statusom v pripravi.
POSNETEK: Potni nalogi v spletni rešitvi mojINFO
PRIROČNIK: So trajnostna proizvodna podjetja bolj konkurenčna?
PRIROČNIK: S. p. in bolniška odsotnost v praksi
BLOG: Prazniki in šolski koledar 2024/2025