V Poročilu KRD za BS poročamo o stanjih in spremembah terjatev in obveznosti po naslednjih finančnih dolžniških instrumentih:
Obrazec KRD se nahaja v Dvostavnem knjigovodstvu / Izpisi in pregledi / Poročila / Poročilo KRD za BS.
Odpre se nam okno za vnos podatkov.
Na zavihku Osnovni podatki izpolnimo vsa zahtevana polja.
Poročanje
Leto poročanja: program nam ponudi tekoče leto.Mesec poročanja: nam ponudi predhodni mesec tekočega meseca.Zajem podatkov iz glavne knjige
Leto za zajem: nam ponudi leto iz nastavitve v DK.Obdobje za zajem: ponudi predhodni mesec tekočega meseca (obdobje iz nastavitve obdobja iz DK).Obveznik poročanja
Poročevalec: vpiše se firmo ali samostojnega podjetnika posameznika.Sedež: vpiše se naslov sedeža družbe ali samostojnega podjetnika posameznika.Matična številka: vpiše se sedem mestno matično številko poročevalca iz Poslovnega registra Slovenije.Davčna številka: vpiše se osem mestno davčno številko poročevalca.
Odgovorna oseba (podatki se prepišejo iz stika): Ime in priimek odgovorne osebe, ki oddaja KRD.
Funkcija: delovno mesto odgovorne osebe.Telefonska številka.Elektronski naslov.Sestavljalec poročila (podatki se prepišejo iz stika): vpišeta se ime in priimek osebe, ki je sestavila poročilo in uredila podatke na KRD obrazcu.Telefonska številka sestavljalca poročila.Elektronski naslov sestavljalca poročila.Opomba: vpis zaznamkov, opomb.Datum poročanja: datum, ko oddajamo KRD obrazec.Kraj izdelave poročila.
Na zavihkih Terjatve in Obveznosti izberemo konte za poročanje iz našega kontnega plana.
S kljukico označimo tista polja, ki jih bomo uporabljali v poročilu KRD.
Zbir, pri katerem imamo kot privzeto eno tromestno številko, moramo urediti, če želimo, da nam zajame vse konte, ki se začnejo s tromestno številko.
V polje Do konta vnesemo zadnji konto v kontnem planu za navedeni zbir.
Na zavihku Splošni podatki izberemo Državo. Šifra države mora ustrezati Mednarodni oznaki / kodi države in ozemlja po ISO 3166, sestavljena je iz dveh črk.Na Zavihku Ostali podatki izpolnimo podatke o Sektorju poročanja, Sektorju nerezidenta, Tipa rezidenta in Kapitalski povezanosti.
Na kontih, ki so predmet poročanja, moramo izpolniti spodaj navedene podatke.
Tako kot pri Strankah mora Država ustrezati Mednarodni oznaki / kodi države in ozemlja po ISO 3166, sestavljena je iz dveh črk.
V primeru, da na izbrani konto knjižimo posojila iz različnih držav, podatek Država pustimo prazno.
Ko so vse nastavitve urejene, nadaljujemo s pripravo poročila tako, da kliknemo na Pripravi.
Odpre se nam razpredelnica, v kateri imamo vpogled v obveznosti in terjatve na kontih, ki smo jih določili v nastavitvah poročila.Rezultate lahko filtriramo na terjatve in obveznosti ter pregledamo kartico stranke, na kateri se trenutno nahajamo.
Pregledamo stolpec Opis napake.
Vrstice z napakami so obarvane z rožnato barvo. Morebitne napake popravimo na kontih ali na strankah, glede na to, kje je nastala napaka.
- V primeru, da nam program javi napako: MANJKA ŠIFRA SEKTORJA in / ali MANJKA KAPITALSKA POVEZANOST, izpolnimo manjkajoče podatke na šifri konta ali stranke kot je opisano v točki 3. Nastavitve na Strankah in na Kontih, ki so predmet poročanja.
- V primeru, da nam na kontu ali stranki manjka Koda države, nas programa o tem obvesti v stolpcu Opis napake.
Vsi konti in vse stranke, ki so vključene v poročilo KRD, morajo imeti podatek Mednarodne oznake / kode držav in ozemelj po ISO 3166.
Podatke iz razpredelnice lahko pregledamo v OLAP-u ali pa jih izvozimo v excel.
Podatki se ob ponovni pripravi poročila popravijo.
V spodnjem primeru imamo v stolpcu Opis napake: Negativni znesek. Kliknemo na Pregled kartice te stranke, da ugotovimo izvor negativnega zneska.
Če želimo, da nam program pripravi xml datoteko, ne smemo imeti negativnih zneskov v tabeli. To lahko uredimo npr. s preknjižbo med konti.
Ko uredimo morebitne napake, pripravimo xml datoteko in jo uvozimo na spletno stran Banke Slovenije.Program nam ponudi dve možnosti priprave xml datoteke. .
Če izberemo Izvozi prometne podatke, se nam izvozijo samo prometi – povečanje in zmanjšanje.
Z izborom Izvozi vse podatke, se nam izvozijo vsi podatki, vključno z začetnim in končnim stanjem.
Po kliku na izvoz, se nam prikaže obvestilo, da je datoteka pripravljena. Shranjeno datoteko uvozimo na Banko Slovenje.
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta
BLOG: Kaj pravi zakon glede izplačila poslovne uspešnosti?
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025