Obvezni večstranski pobot se izvaja skladno z določili Zakona o preprečevanju zamud pri plačilih (ZPreZP-1, Uradni list RS, št. 57/2012), njegov namen pa je zmanjšanje medsebojne zadolženosti gospodarskih subjektov.
Več o pravilih in navodilih na e-POBOT AJPES .
Pripravo začnemo tako, da gremo v program Dvostavno knjigovodstvo. Na Dnevnih obdelavah izberemo opcijo Kompenzacije – E-kompenzacije. Če vam pri kliku na E-kompenzacije javi to napako pomeni, da nimate v nastavitvah Dvostavnega knjigovodstva v Stranki uporabnika vpisanega enega izmed teh podatkov. To je potrebno dodati zaradi kasnejših podatkov v sami datoteki xml.
V tabeli kliknemo na ikono Vnesi zapis.
Zaradi pravilne priprave e-pobota moramo vedeti ali bomo pripravljali datoteko le za obvezni pobot ali pa za oboje - obvezni in prostovoljni pobot.Tu vam podajemo še Ajpesovo razlago, ki je objavljena na spletni strani:To pomeni:Če pripravljamo pobot na dan 21.6.2013 so vključeni v tip 1 vsi računi, ki imajo zapadlost od 1.5.2013 do vključno 20.6.2013.
To pomeni:Če pripravljamo pobot na dan 21.6.2013, so za Ajpes (tip2), vsi nezapadli računi, ki imajo zapadlost od 21.6.2013 naprej.Tip 1 = vse kar je zapadlo od 1.5.2013 do 20.6.2013.Tip 2 = vse kar je zapadlo od 21.6.2013 naprej.To pomeni:Če pripravljamo pobot na dan 21.6.2013, so za Ajpes (tip 3), vsi zapadli računi, ki imajo zapadlost do 20.6.2013 in so že bili prijavljeni v obvezni večstranski pobot.Tip 1 = vse kar je zapadlo od 1.5.2013 do 20.6.2013.Tip 2 = vse kar je zapadlo od 21.6.2013 naprej.Tip 3 = vse kar je zapadlo do 20.6.2013 in je že bilo prijavljeno v obvezni pobot.
Obvezni pobot
Do datuma pobota – Vnesemo datum, do katerega naj se nam v pobot vključijo obveznosti, ki so zapadle do tega dne.
Od datuma zapadlosti .. do –v ta polja bomo vpisali datume od katerega do katerega datuma zapadlosti želimo da nam prikaže podatke.
Konto – vpišemo ustrezen konto obveznosti. Če imamo obveznosti knjižene na več različnih kontih kliknemo na ikono , kjer lahko s kljukico označimo katere konte želimo vključiti v pobot.
Dobavitelj – pri pripravi obveznega večstranskega pobota tega ne vpisujemo.Ko vpišemo vse ustrezne omejitve, kliknemo na ikono Prikaži. Odpre se nam tabela z našimi obveznostmi.S klikom na Potrdi vse obveznosti dobijo v stolpcu Ozn kljukico. V polju Za prijavo, se nam izpiše skupni znesek vseh obveznosti, ki jih bomo dali v pobot.
Če smo pripravili pravilen izbor kliknemo na ikono Potrdi. Po potrditvi te ikone program pripravi Tipe pobota. Preden izvozimo podatke lahko le-te pregledamo s ponovnim vstopom v preglednico.Če imate v tabeli postavke rdeče obarvane, morate na teh strankah dodati davčne številke.V tabeli E-kompenzacije kliknemo na ikono Izvoz podatkov.
Odpre se nam polje Izvoz E-kompenzacije. Tu vpišemo področje, na katerega želimo shraniti datoteko, in pa krog pobotanja (kateri krog pobotanja je, najdete na spletni strani Ajpes-a, kjer je objavljen tudi urnik –Običajno je enak številki meseca.)
Ob kliku na ikono Potrdi vam program izpiše naslednje opozorilo:
Ob kliku na ikono Da, vam odpre spletno stran Ajpes-a. Tam morate opraviti prijavo v spletno stran in izberete v zgornji vrstici ePobot. Prenos datoteke uredite po spodnjih navodilih.Najprej kliknemo vnos.
Potem kliknemo na prebrskaj, kjer v raziskovalcu poiščemo ustrezno xml datoteko.
Ko izberemo datoteko, kliknemo na ikono . Program nam javi, da so podatki uvoženi.
V nadaljevanju kliknemo še na ikono . Na spletni strani se nam prikaže seznam vseh naših prijavljenih obveznosti. Za oddajo pobota moramo opraviti še e-podpis .
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025
BLOG: Izzivi obvezne pravice do odklopa
PRIROČNIK: Kako pravilno izpolniti potni nalog in obračunati stroške?