V preglednici delo delavcev so prikazani vnosi (zapisi) opravljenega dela posameznega delavca za določen dan.
Zapisi so v preglednici označeni z različnimi barvami. Pomen barv je naslednji:
Preglednica preko gumba omogoča prikazovanje izbranih statusov dela delavcev.
Podatke o opravljenem delu delavca lahko (moramo) prepisati v delovne naloge. Prepis izvedemo tako, da izberemo gumb Prenos v DN (Alt + D).
Funkcija bo poskrbela, da se bo iz vpisanega dela delavca v posamezne delovne naloge (na katere se delo nanaša) prenesel podatek o dejansko opravljenih urah delavca z datum opravljenega dela. Poleg tega se bo v delovne naloge prenesel tudi podatek o izdelani količini izdelka (če je le-ta bila vnesena) tre dejanskih urah stroja (če je stroj bil vpisan).
Ob aktiviranju funkcije se odpre okno
Prenos izvedemo preko gumba »Potrdi«.
Ko je prenos končan, dobimo naslednje obvestilo
V kolikor se med izbranimi prenosi vneseno delo delavca nanaša vsaj na en delovni nalog, ki je že zaključen, se prenos ne bo izvedel. Dobimo naslednje obvestilo:
Podatke o delu delavcev lahko natisnemo na tiskalniku s klikom na gumb- Izpis šifranta (Ctrl P), ki omogoča serijsko tiskanje podatkov o delu delavcev (več zapisov na enkrat). Po izbiri gumba se odpre izbirno okno izpisa:
Po določitvi izbirnih pogojev izpisa se odpre okno za izbiro vrste izpisa.
Izbira gumba »Tiskaj« (Alt+T) nas takoj postavi v okno izbire vrste izpisa dela delavca. Natisnejo se samo podatki zapisa, ki smo ga predhodno izbrali (označili) v preglednici delo delavcev.
Izpis je namenjen prikazu na katerih delovnih nalogih je določen delavec opravljal delo (čas začetka, čas konca, dejansko porabljen čas) ter koliko izdelkov je izdelal:
Izpis je namenjen poročilu za pripravo obračuna plač. Za izbranega delavca pokaže po posameznem dnevu, kakšne vrste dela (ur) je opravljal. Ravno tako na koncu sledi seštevek po vrstah ur. Prikaže tudi ure dopusta, bolniške ter prevožene kilometre (z lastnim vozilom):
Ob kliku na gumb- Vnesi zapis (Insert) se odpre okno Delo delavca.
Okno je razdeljeno na več delov:
V glavi zapisa dela delavca se prikazujejo podatki o številki zapisa (številka se dodeljuje samodejno), šifri delavca (izbor iz šifranta delavca) in datumu dela (možnost izbire iz koledarja). V glavo vnašamo še podatke:
Zavihek je namenjen vnosu opravljenega dela delavca za določen dan po vseh delovnih nalogih, na katerih je delavec delal.
Zavihek vsebuje preglednico z vrstičnim vnosom:
V kolikor imamo v nastavitvah programa vklopljeno tudi funkcijo »Delo-urnik« lahko vnašamo še naslednje podatke:
Obstoječo (označeno) vrstico lahko tudi kopiramo v novo preko gumba (kopiraj zapis).
Preglednica ima tudi gumb Premeči (Alt+E), s katerim lahko spreminjamo vrstni red obstoječih vrstic v preglednici. Po izboru tega gumba se odpre okno Razvrščanje:
V oknu poiščemo (označimo) vrstico, kateri želimo spremeniti vrstni red in jo preko gumba Gor (ALT+G) oziroma Dol (Alt+D) pomaknemo na želeno mesto.
Pod preglednico se nahaja tudi gumb (ponovno preračunaj) s pomočjo katerega lahko za označeno vrstico ponovimo preračun posameznih vrst ur dela.
Zavihek je namenjen vnosu opombe opravljenega dela delavca za določen dan.
Podatke dela delavca lahko spreminjamo tako, da najprej v preglednici delo delavca izberemo zapis, nato pa kliknemo na gumb- Popravi zapis (Enter). Odpre se okno s podatki dela delavca.
Spreminjamo (urejamo) lahko samo podatke za zapise, ki še niso bili preneseni v delovne naloge.
Vnos dela delavca brišemo tako, da najprej v preglednici dela delavca označimo izbrani zapis, nato pa kliknemo na gumb - Briši zapis (Delete). Odpre se okno Potrdi.
Svojo odločitev moramo še enkrat potrditi, preden se podatki zbrišejo.
Brišemo lahko samo zapise, ki še niso bili preneseni v delovne naloge.
Gumb je namenjen prenosu podatkov o opravljenem delu delavcev v datoteko »Place.w-1«,, ki jo lahko v programu OPZ uvozimo v obračun plač. Gumb je aktiven le, če v nastavitvah programa obstajajo nastavitve za obračun plač.
Ob aktiviranju gumba se odpre naslednje okno:
Ob potrditvi prenosa se najprej izvedejo določene kontrole:
V kolikor je potrebno podatke resnično še enkrat izvoziti je potrebno obračun za izbrano obdobje najprej odkleniti (glej navodila za pripomočke).
V kolikor so vse kontrole uspešno izvedene, se v ustrezno mapo (glej navodila za nastavitve programa) pripravi datoteka »place.w-1« o čemer nas program tudi obvesti:
Prenosa v plače za to obdobje ne moremo več ponoviti (razen, če obdobje prenosa predhodno ne odklenemo). Ravno tako ne moremo več vnšati podatkov o delu delavcev za obdobja za katera smo obračun plač že pripravili.
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025
BLOG: Izzivi obvezne pravice do odklopa
PRIROČNIK: Kako pravilno izpolniti potni nalog in obračunati stroške?