S 1.1.2025 se spremeni stopnja DDV za energijske pijače in pijače z dodanim sladkorjem iz nižje na višjo stopnjo DDV. Zato je treba artiklom, kateri spadajo v to skupino, spremenit davčno stopnjo iz nižje na splošno.
Je pa sam postopek prehoda iz ene davčne stopnje na drugo različen, če se zaloge vodi po Nabavnih cenah ali če se vodi po Maloprodajnih cenah z DDV.
V obeh primerih pa je potrebno:
Uporabniki morajo vnesti dokumente (prejeme, izdaje) za te artikle za leto 2024 preden spremenijo davčno stopnjo na artiklu. Se pravi - prejeme in prodajo za sladke pijače po stopnji 9,5% za leto 2024 morajo vnesti preden začno uporabljati te artikle (prejemati in prodajati) te artikle po stopnji 22% v letu 2025. Šele, ko vse končajo za leto 2024, lahko artiklu spremenijo davčno stopnjo iz nižje, na višjo.
S 1.1.2025 obrnejo stopnjo DDV na artiklu iz nižje stopnje na splošno stopnjo.
Primer:
- prej:
- potem:
Lahko pa se davčne stopnje spremeni tudi masovno. Vendar pa to lahko koristimo, če imajo vsi ti artikli kakšno skupno točko. Recimo, da so vsi artikli, katerim se spremeni davčna stopnja, v isti skupini artikla ali isti klasifikaciji ali kaj podobnega. Se pravi, da spremenimo davčno stopnjo samo artiklom, kateri so v skupini »sladke pijače«. Da ne bi slučajno naredili kakšno napako in davčno stopnjo spremenili vsem artiklom, ki so v skupini »pijače«. Več o masovni spremembi podatkov na artiklu, si lahko preberete v tem članku: Sprememba podatka artiklov.
Davčno stopnjo pa se masovno lahko spreminja tudi z uvozom artiklov. To pomeni, da si lahko šifrant artiklov izvozite v Excel, tam tem določenim artiklom spremenite šifro davčne stopnje in ta Excel uvozite nazaj. Več o tem izvozu in uvozu pa si lahko preberete v tem članku: Napredni način uvoza artiklov.
Ker je datum 1.1.2025 navadno dela prost dan, lahko to spremembo naredimo prej ali kasnje. Pomembno je le, da ko spremenimo davčno stopnjo, da za leto 2024 ne delamo nič oziroma, da če še nismo spremenili, da v letu 2025 ne delamo nič.
Če vodite zalogo v Materialno skladiščnem poslovanju po maloprodajnih cenah z DDV, je potrebno poleg prvih dveh korakov narediti še dva koraka (če vodite zaloge v modulu Trgovina na drobno, pa so navodila v nadaljevanju):
Vnesti je potrebno dokument zapisnik, na katerem so vneseni ti artikli, katerim se je zamenjala davčna stopnja. Prvi dokument v 2025 za te artikel mora biti ta dokument, ki bo služil za knjiženje zaloge in za izpise npr. zapisnik o spremembi cen. Uporabnik je dolžan, da ustrezno to pripravi za vse artikle, katerim se je spremenila davčna stopnja.
Po tem lahko začno prejemati in prodajati te artikle po novi stopnji. Po tej spremembi na artiklu ne smejo več knjižiti te artikle v 2024. Opomba: če bi nujno morali še nekaj popraviti v 2024, vrnejo davčno stopnjo na artiklu, toda vmes ne smejo vnašati dokumente, ki bi morali biti po novi stopnji.
Primer je za dva artikla, katera imata nižjo stopnjo DDV. Začetno stanje teh je narejeno npr. preko predprejema MSP, ko je imel artikel še nižjo davčno stopnjo (to je v letu 2024):
Potem sledi obračanje stopnje DDV na splošno stopnjo (pod točko 2 v tem članku).
Nato sledi izdelava zapisnika o spremembi cen. To naj se izdeluje na dokumentih, kateri imajo tak tip določen v vrsti prometa:
Prvi dokument za te artikle v 2025 mora biti ta zapisnik. Primer dveh zapisnikov, kjer je na prvem sprememba samo v stopnji DDV in je cena MPCD ostala enaka, kar pomeni, da zmanjšamo RVC. Na drugem dokumentu pa primer, ko ob spremembi DDV povečamo še MPCD ceno. Odvisno, kako bodo uporabniki postavili nove cene, razlika je potem v izpisih in knjiženjih, kjer se te spremembe vidi.
Primer, kjer se je povečalo MPC z DDV:
Primer, kjer se je obdržalo enako MPC z DDV, razlika je v RVC:
Primer teh dveh zapisnikov potem v poročilih za knjigovodstvo, temeljnici nabave, porabe in v pregledu dokumentov. Vse skupaj mora odgovarjati potem tudi stanju zaloge, kjer mora biti upoštevana ta nivelacija v RVC, DDV in MPCD vrednostih.
Primer prikaza nivelacij iz teh dveh zapisnikov iz Poročila za knjigovodstvo:
Izpis Pregled dokumentov ravno tako vsebuje podatke o teh nivelacijah:
Dodaten opis za ta dva primera zapisnikov o spremembi cen:
Če sedaj seštejemo vrednosti »začetnega stanja«, ki je bil narejen na prejemu in potem nivelacije iz teh zapisnikov, kjer smo naredili dokument po spremembi DDV na artiklu, dobimo novo stanje zaloge. Lahko izpišemo pregled dokumentov ali pa poročila za knjigovodstvo, ali pa same izpise qr obrazcev za te dokumenta.
Izpis Pregled dokumentov »začetnega stanja«:
Nato dodamo vrednosti dokumentov zapisnikov, kar mora ustrezati novemu stanju zaloge teh artiklov po novi davčni stopnji:
Če vodite zaloge v modulu Trgovina na drobno morate Zapisnik o spremembi cen narediti v Prejemu blaga. Tukaj sta dve možnosti glede na to, katero ceno bomo popravljali. Ali prodajno ceno brez DDV ali prodajno ceno z DDV.
Izpisi za polične nalepke so po zakonu obvezi imeti tudi davčno stopnjo. Za artikle, kateri bodo po Posebni davčni stopnji je potrebno narediti nove polične nalepke. Če imate nalepke oblikovane tako, da ne predvidevajo izpisa 5%, je treba oblikovati izpis.Primer nalepke:
Z uvedbo nove davčne stopnje, se lahko cene artiklom ne spremenijo ali pa se povečajo za ustrezno razliko.Pri oblikovanju cen moramo najprej sprejeti odločitev, kaj se bo s ceno zgodilo. Vsak artikel ima poleg nabavne cene tudi prodajno ceno brez DDV in prodajno ceno z DDV. Sedaj je bila razlika med tema dvema cenama 9,5%. Na artiklih, ki so dobili novo davčno stopnjo, pa se ta razlika povečala na 22%. Torej moramo najprej sprejeti odločitev, pri katerih artiklih se bo cena spremenila in pri katerih bo ostala enaka.Primer artikla (z 9,5 % DDV), ki ima sedaj ceno brez DDV 100€ in z DDV 109,5€, bo po novem lahko:
V šifrantu cenikov lahko cene ročno popravimo preko gumba ali pa (če imamo takih artiklov veliko) masovno popravimo preko gumba .
Ob kliku na gumb se odpre posamezen artikel, kjer ceno popravimo ročno. Vpišemo novo ceno (z ali brez DDV).Ob kliku na gumb se odpre okno, kjer cene popravimo masovno. Vpišemo iz katerega v kateri cenik se bodo cene prenašale, od kdaj bodo te cene veljale in s kakšnim faktorjem se bodo popravile. Nazivi cenovnih področji pa so odvisni od vaših nastavitev. Se pa ta pripomoček uporablja lahko le, če imate ustrezno urejene artikle (skupine, klasifikacije), da se v oknih 'Izbor podatkov' lahko omejite samo na artikle, katerim se bo dejansko spremenila cena. Se pravi artiklom, katerim se je spremenila davčna stopnja. V nasprotnem primeru, bo ceno popravljalo kar za vse artikle v tem ceniku. Lahko na dnu okna uporabite kljukico 'Prikaz cen pred spreminjanjem cenika', da boste pred spremembo videli, kaj se bo dejansko spremenilo.
Pri polnjenju off-line blagajne je potrebno, da potem ko opremite vse artikle s pravilno davčno stopnjo, da ob polnjenju izberemo Prenos celotnega šifranta in pa Prenos davčnih stopenj. In pa, seveda mora biti tudi na off-line blagajni nameščena ustrezna verzija programa (ista kot na centrali).
V modulu Fakturiranje račune lahko kopiramo (tudi predračune). Kadar želimo kopirati »stari« račun, kateri je bil izstavljen po prejšnji davčni stopnji, kopirati v nov račun, se nam ob kopiranju prenese tudi davčna stopnja. Če pa je na tem računu artikel, kateremu se je vmes spremenila davčna stopnja (primer, če bomo kopirali račun iz pred 1.1.2020 v obdobje po 1.1.2020), potem lahko uporabimo kljukico.
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta
BLOG: Kaj pravi zakon glede izplačila poslovne uspešnosti?
PRIROČNIK: Davčna obravnava daril v podjetju
BLOG: Zakonodajne spremembe s 1. januarjem 2025