mojPOS

Kaj je mojPOS


 MojPOS je specializiran maloprodajni program, ki deluje z zalednimi sistemi Seyfor (Vasco, Saop ter Opal) in je idealen za podjetja z maloprodajnimi dejavnostmi, saj omogoča davčno potrjevanje računov. "MojPOS omogoča preprosto namestitev na operacijski sistem Windows in se samodejno poveže z zalednimi sistemi Seyfor preko internetne povezave. MojPOS je združljiv tako z običajnimi kot tudi z zasloni na dotik, kar zagotavlja preprosto preklapljanje med klasičnim načinom in načinom na dotik. Program deluje tudi brez internetne povezave, pri čemer se računi ob ponovni vzpostavitvi povezave avtomatsko prenesejo in fiskalizirajo v zaledni sistem. 

V programu Saop se poveže na modul Trgovina na drobno. In račune, katere se izstavlja v programu mojPOS, prepisuje v Gotivinsko prodajo. Tam ti prepisani računi poskrbijo, da se razknjiži zaloga in so tudi osnova za prenos v Dvostavno kjigovodstvo, DDV in tudi v Blagajniško poslovanje. 
 

Prijava v mojPOS


 MojPOS omogoča enostavno prijavo v program. Za delo s programom mora blagajnik vpisati PIN ali pa prisloniti kartico/ključek na RFID čitalec in že je pripravljen za.  Na prijavni strani se desno v kotu spodaj skriva tudi gumb za celozaslonski način, ki še posebej pride prav, ko želite na celotnem zaslonu videti le mojPOS.


Da bi zagotovili pravilno davčno potrjevanje (skladno z zakonodajo), smo pri vsakem izdanem računu omogočili 3 načine prijave: brez ponovne prijave, s prijavo in gumbom nadaljuj z istim blagajnikom, ter samo prijava (ni gumba za nadaljevanje z istim blagajnikom).

Meniji


 Po prijavi v mojPOS se nam odpre glavno okno programa. Na levi stran imamo šifrant artiklov, na desni strani pa trenutni račun, ki ga prodajalec ustvarja.

 


 Ob kliku na »rdeč sendvič«, se nam odprejo meniji programa, ki omogočajo sledeče funkcionalnosti:

 

 


 

Prodaja blaga: glavni meni programa, kjer iščemo artikle in kreiramo račun.

Izdani računi: v tem meniju pregledujemo izdane račune, jih ponovno tiskamo, pošljemo po e-mailu in popravimo način plačila.

Sinhronizacija: sinhronizacija šifrantov z zalednim sistemom Seyfor.

Zaključek blagajne: pregledujemo iztržke in v primeru vklopljene blagajne naredimo zaključek blagajne, izpišemo blagajniški dnevnik ali pa naredimo izdatek.

Odjava iz blagajne: omogoča odjavo blagajnika iz programa in nam prikaže zaslon za prijavo.

Funkcijski gumbi: omogočajo zmanjšanje/povečavo pisave vmesnika mojPOS, odpremo nastavitve za trenutno blagajno, preklapljamo med celozaslonskim načinom, odpremo program za oddaljeno povezavo, spremenimo jezik programa (slovenščina/angleščina) ali pa program zapremo.

   

Prodaja blaga


 V meniju prodaja blaga si lahko vsak uporabnik nastavi pogled kakršnega želi imeti ob delu s programom. V primeru, da izbere spodnje rdeče polje, se mu prikažejo »ploščice«, v primeru pa da želi imeti tabelarični način, pa preklopi na sosednji gumb, kjer se mu prikaže šifrant v obliki tabele, kjer si lahko vsak uporabnik določi katere podatke želi videti in kakšna širino želi. Nastavitve pogleda se shranijo na blagajnika, kar pomeni, da se bodo na drugi blagajni z isto prijavljenim blagajnikom prikazal točno tak izgled, kot ga je nastavil.



Pogled s ploščicami

Tabelarični pogled


Račun


Na desni strani programa, se nahaja trenutni račun, ki ga ustvarja prodajalec. Levo zgoraj v kotu vidimo trenutno FURS številko, spodaj se nahaja vnosno polje za stranko, ki ga uporabimo, ko želimo račun izdati pravni osebi oz. želimo, da se na računu izpiše fizičen kupec. V primeru pravne osebe enostavno v polje Stranka vpišemo davčno številko stranke ali naziv in program bo prikazal zadetke iz šifranta partnerjev ter tudi AJPES baze. V primeru, da imamo fizično osebo, ki še ne obstaja, jo enostavno vnesemo preko modrega + gumba.

Na računu se nahaja desno zgoraj v kotu gumb (»tri pikice«) dodatne možnosti računa:

  • Dodaj opis in dodatne podatke: preko tega gumba lahko dodate dodatno besedilo v glavo ali nogo računa.
  • Uredi povezan račun: v primeru, da želimo narediti vračilo artiklov oz. zamenjavo, lahko preko te opcije vnesemo povezavo na račun za katerega delamo vračilo/zamenjavo. V primeru, da pri vračilu oz. zamenjavi tega ne naredimo, nas bo program ob zaključku vračila/zamenjave avtomatsko vprašal za povezavo na račun.
  • Zavrzi račun (F7): v primeru, da želimo še nedokončan račun izbrisati, se poslužimo te funkcije.
  • Prodaja bona: Te funkcije se poslužimo, ko želimo prodati večnamenski oz. enonamenski darilni bon.
  • Unovčevanje bona: Če želimo na trenutnem računu koristi darilni bon, se poslužimo te tipke.
  1. Izdaja računa

Ko na račun vnesemo prvi artikle, se nam spodaj pojavita dva gumba za zaključek: Gotovina (F9) in Kartica (F10). V primeru, da imamo še avtomatsko povezavo s POS terminalom (Bankart ali Wordline), se nam pojavi še gumb Pošlji na POS (CTRL F10).

 


V primeru, da izberemo Gotovina, lahko vnesemo znesek gotovine prejete od stranke in program bo izračunal, koliko gotovine je potrebno vrniti stranki.

 


Pri kartičnem plačilu, lahko preko tipke oz. gumba Preostanek vnesemo ustrezen tip kartice. Program omogoča tudi delno plačilo preko gotovine in več plačil preko kartic, kjer ima kontrolo, da je znesek gotovine in vseh kartic enak znesku računa.

Po tiskanju računa, se na levi strani ponovno prikaže šifrant artiklov oz. prijava blagajnika, na desni pa še zadnji podatki računa, ki prikazuje koliko gotovine je potrebno vrniti stranki.

V primeru, da smo pri računu naredili napako, program omogoča enostavno (delno) stornacijo računa. Če pa smo imeli na računu vpisanega partnerja, ki je imel vpisan tudi e-poštni naslov, mu lahko račun pošljemo še v elektronski obliki.

Boni

mojPOS omogoča prodajo in unovčevanje darilnih bonov po serijskih številkah. Program omogoča vodenje enonamenskih (DDV se obračuna ob prejemu plačila za bon) in večnamenskih bonov (bon se proda z 0 % DDV). Da bon prodamo, moramo najprej v zalednem sistemu Seyfor (Vasco, Saop ter Opal) kreirati serijo bonov.

V primeru, da bi želeli prodati darilni bon in poleg tega obračunati stranki še artikle, moramo ločeno narediti račun za prodajo bona in ločeno za artikle.

Prodaja bona

Ko želimo stranki prodati bon, izberemo v desnem zgornjem kotu gumb »tri pikice« in nato Prodaja bona. Odpre se nam okno, kjer lahko v polje »Išči serijske številke« vpišemo serijsko številko bona ali ga enostavno poiščemo ročno.

Ko vnesemo bon na račun, ga zaključimo po istem postopku, kot če bi prodajali kateri drugi artikel oz. storitev.

Unovčevanje bona

Ko smo bon uspešno prodali ga lahko kasneje unovčimo. Podobno kot pri prodaji, izberemo v desnem zgornjem kotu »tri pikice« in nato Unovčevanje bona. Odpre se nam novo okno, kjer imamo dve možnosti iskanja bona:

  • Išči serijske številke s skenerjem: Uporabimo, kadar lahko s čitalcem črtne kode poskeniramo serijsko številko bona.
  • Išči serijske številke ročno: V to polje vpišemo serijsko številko bona, ko nimam čitalca črtne kode oz. ko bon nima črtne kode, ki bi jo lahko skenirali.

 

 

 

 


Program ima tudi kontrolo med izdanimi in unovčenimi boni. To pomeni, da vam ne bo dovolil koristiti bona, ki je že bil unovčen ali prodan.

Serijske številke


 V povezavi z zalednim sistemom Seyfor (ki podpira serijske številke), mojPOS omogoča vnos serijskih številk artikla. Ko na račun vnesemo artikel, za katerega se vodijo serijske številke, se nam odpre novo okno, kjer lahko iz seznama izberemo serijsko številko oz. vpišemo serijsko številko (odvisno od zalednega sistema).

Osnutki


Program omogoča tudi shranjevanje osnutkov računa. Včasih se zgodi, da pri blagajni začnemo skenirati artikle za stranko, ki se nato odloči, da želi še kaj dodati in začasno zapusti blagajno, medtem pa čakajo drugi kupci. V takem primeru lahko pritisnemo gumb Nov račun (F2), kar bo trenutni račun shranilo med osnutke. Tako lahko hitro postrežemo naslednjega kupca, prejšnji račun pa dokončamo pozneje, ko se stranka vrne.

 


Ko kupec ponovno pride za blagajno, enostavno pritisnemo gumb Osnutki in program bo prikazal vse še nezaključene račune (če jih nismo vmes zavrgli). Enostavno izberemo ustrezen osnutek in pritisnemo na gumb Nadaljuj obračun in nadaljujemo z vnosom računa.

Ostale funkcionalnosti

Odvisno od zalednega sistema Seyfor, mojPOS omogoča za določene ERP sisteme še dodatne funkcionalnosti pri prodaji.

V primeru, da imamo Saop, lahko uporabljamo Darilne kartice, točke zvestobe in kosovnice. Pri Vasco sistemu lahko uporabljamo kosovnice.

 

Izdani računi


 V izdanih računih lahko pregledujete, tiskate, pošiljate ali pa urejate plačila na vseh izdanih računih, ki ste jih naredili na tej blagajni.

Tiskanje/pošiljanje računa


V primeru, da želimo izdan račun na blagajni ponovno natisniti, se postavimo na željen račun in na vrhu pritisnemo Natisni kopijo računa. Če želimo, lahko račun pošljemo tudi po elektronski pošti.

(Delna) stornacija računa


 Včasih se nam zgodi, da želimo izdan račun delno ali pa v celoti stornirati. V primeru, da je bil račun izdan na blagajni, na kateri delamo stornacijo, enostavno poiščemo račun po FURS številki. Za še lažje iskanje računa, lahko v okno za iskanje poskenirate črtno kodo, ki se nahaja na koncu računa.

Ko poskeniramo črtno kodo levo v kotu za iskanje, se nam na desni strani prikažejo artikli računa. V primeru, da želimo narediti polno stornacijo računa, izberemo spodaj gumb Polno storniraj račun. Če pa želimo stornirati le določene artikle, pa jih na levi strani zaslona pokljukamo in izberemo spodaj gumb Pripravi izdelke za delni storno. Od tu najprej nadaljujemo z zaključevanjem računa, kot smo navajeni pri prodaji.

Urejanje plačil

V primeru, da smo se pri izdanem računu zmotili pri načinu plačila, lahko način plačila brez problema spremenimo.


Poiščemo izdani račun, nato izberemo zavihek Plačila in zatem popravimo znesek plačil (svinčnik) ali pa dodamo novega preko gumba Dodaj. Na koncu vse še potrdimo z gumbom Shrani, vpišemo razlog spremembe in način plačila je že popravljen v mojPOS in zalednem sistemu Seyfor.

Sinhronizacija

Glavna prednost programa mojPOS je, da lahko deluje tudi brez internetne povezave. To pomeni, da bo program še vedno omogočal izdajanje računov, tudi če internetna povezava ni vzpostavljena ali če zaledni sistem Seyfor ne deluje zaradi tehničnih težav. Ob ponovni vzpostavitvi internetne povezave, se računi fiskalizirajo in pošljejo v zaledni sistem.


Ob vsakem zagonu programa se naredi sinhronizacija podatkov med mojPOS in zalednim sistemom. V primeru, da zaledni sistem ne deluje, lahko ob zagonu izberemo Naprej (brez povezave), kar pomeni, da bomo lahko še zmeraj izdajali račune, ne bo pa npr. delovalo iskanje partnerjev v AJPESU, računi se ne bodo prenašali v zaledni sistem itd.

V primeru, da bi med uporabo programa ponovno začel delovati zaledni sistem, bo to program avtomatsko zaznal in poskrbel za sinhronizacijo računov.

Opozorili bi še, da je v primeru vnosa novih artiklov v Seyfor sistem (Vasco, Opal, Saop) potrebno ročno sprožiti sinhronizacijo preko menija Sinhronizacija oz. ponovno zagnati mojPOS, da se artikli prenesejo v mojPOS.

Zaključek blagajne

V meniju Zaključek blagajne lahko izpišemo iztržek za posamezno blagajno, kjer lahko omejimo datum in blagajnika. Izpis je možno narediti na A4 tiskalnik ali na POS tiskalnik.

 

 

V primeru, da imamo v zalednem sistemu vklopljeno gotovinsko blagajno, ki je povezana z mojPOS, bomo na desni strani videli še stanje gotovine v blagajni. Vsakič, ko izberemo način plačila gotovina, se stanje neprenešene gotovine povečuje, dokler ne naredimo Zaključek blagajne in tako naredimo prejemek za gotovinske račune v gotovinsko blagajno.


S klikom na gumb Pregled prenosov in izdatkov, se nam odpre novo okno, kjer lahko za trenutno blagajno preverimo vse prejemke in izdatke za vsak dan posebej. Če želimo, lahko preko gumba Vnesi izdatek naredimo tudi izdatek. 

V tem prispevku